Euro má dôveru aj napriek zlým správam

04.02.2008 13:21
Slovenská eurominca - dvojkríž
Ilustračné foto. Autor:

Pravdepodobnosť, že Slovensko prijme euro v januári 2009, zostáva podľa ekonómov aj po zverejnení správy Európskej komisie nezmenená. Ako totiž vyplýva z pravidelného prieskumu inštitútu Ineko a Klubu ekonomických analytikov, v januári odhadovali analytici šance Slovenska na prijatie eura v januári 2009 rovnako ako v decembri na 78 percent, čím sa podľa ekonómov pravdepodobnosť vstupu do eurzóny v stanovenom termíne naďalej drží na svojom maxime.

V porovnaní s decembrom pritom zostali nezmenené aj odhady plnenia jednotlivých maastrichtských kritérií. Verejné financie by tak podľa ekonómov mali za minulý rok skončiť v deficite 2,5 percenta hrubého domáceho produktu, čo je výrazne pod trojpercentným kritériom. Slo­vensko by podľa analytikov nemalo mať problémy ani s technickým plnením inflačného kritéria. V rozhodujúcom období totiž očakávajú 2,1-percentnú infláciu, čo by bolo bezpečne pod odhadovaným 2,8-percentným kritériom.

Pochybnosti ekonómov tak naďalej súvisia predovšetkým so schopnosťou plniť kritériá aj po prijatí eura. „Dnes je už veľmi pravdepodobné, že inflácia za posledných 12 mesiacov bude spĺňať maastrichtské kritérium. Čoraz viac je však pravdepodobné aj to, že inflácia sa podstatne zvýši počas tohto a budúceho roka. A to z dôvodu odstránenia efektu silnejúcej koruny a zvýšenia cien plynu, tepla a elektriny, ktoré sú dnes len umelo udržiavané,“ povedal bývalý štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška.

Ako dodal, k nárastu inflácie prispeje aj kombinácia rozpočtovej politiky a plánovaných PPP projektov, ktorých výsledným efektom bude podľa neho postupné prehrievanie ekonomiky. „Bude zaujímavé sledovať, ako sa s takouto situáciou vysporiada Európska únia pri hodnotení Slovenska,“ dodal.

Najnovšieho prieskumu Ineko sa zúčastnilo 18 ekonomických analytikov, z ktorých 16 verí v prijatie eura v januári 2009 a dvaja neveria. Trinásti analytici odhadli aj konverzný kurz, pri ktorom by sa zamieňali slovenské koruny za eurá. Z priemeru ich odhadov vyšla hodnota 32,72 korún za euro. Odhady sa pritom nachádzali v rozpätí od 32,30 do 33,00 Sk za euro.

" .{target:}":[http://tvojepeniaze.pravda.sk/…sk-peuro.asp?…]

Únii sa nepáči slovenský eurorozpočet

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku