Šmál: Zásluhy nemá len bývalá vláda

25.02.2008 20:27
Ministerstvo financií
Ministerstvo financií - ilustračné foto Autor:

Ministerstvo financií odmieta výsledky prieskumu inštitútu INEKO, podľa ktorých je celkový vplyv hospodárskych opatrení vlády po roku 2006 blízky nule a Slovensko ťaží z práce bývalej vlády.

„Pred voľbami sa objavovali rôzne katastrofické scenáre, z ktorých sa však žiadny nenaplnil. Práve naopak, Slovensko momentálne dosahuje vysoké tempá ekonomického rastu a jeho hodnotenia renomovanými medzinárodnými inštitúciami a ratingovými agentúrami sú pozitívne,“ reagoval na pondelkové zverejnenie výsledkov prieskumu inštitútu INEKO hovorca ministra financií Miroslav Šmál.

Podľa výsledkov ankety, v ktorej INEKO skúmal názory ekonómov na zdroje súčasného hospodárskeho rastu, aktuálny vysoký rast hrubého domáceho produktu je založený najmä na reformách z obdobia 2002 až 2006 (viac v článku INEKO: Slovensko rastie vďaka predošlej vláde****). Keďže však ide o prieskum, podľa Šmála sú názory respondentov vždy do istej miery subjektívne.

„Nikto nepopiera zásluhy predchádzajúcej vlády, nemôže si ich však uzurpovať všetky. Od volieb už uplynulo dosť dlhé obdobie,“ pripomenul hovorca ministra financií.

Aj keď je vždy čo zlepšovať, žiadne zásadné výhrady, ktoré by spochybňovali to, čo urobila súčasná vláda, neboli podľa Šmála zo strany medzinárodných inštitúcií zaznamenané.

Z prieskumu, ktorého výsledky zverejnil inštitút INEKO, vyplýva, že celkový vplyv hospodárskych opatrení vlády prijatých po roku 2006 na ekonomický rast SR je blízky nule. Pozitívny vplyv má manažovanie vstupu Slovenska do eurozóny, rast však, naopak, spomaľuje napr. novela zákonníka práce z roku 2007 alebo úpravy v daňovej reforme a zdravotníctve.

Hospodárska politika z obdobia rokov 1998 až 2006 podľa INEKO tvorí 61 percent súčasného rastu ekonomiky. Zvyšok tvoria najmä externé faktory (29 percent), z ktorých najdôležitejší je vstup Slovenska do Európskej únie. Na ankete sa zúčastnilo 18 odborníkov, prevažne bankových analytikov a ekonómov z mimovládnych organizácií a akademickej obce.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku