Ekonómovia: Vláda neplní ani 50 % sľubov

03.03.2008 12:37, aktualizované: 13:44
Vláda
Vláda podľa INEKO plní sľuby na menej ako 50 percent. Autor:

Vládne strany podľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) plnia zatiaľ sľuby v hospodárskej politike na necelú polovicu, resp. na 42 percent.

V súlade s predvolebnými aj povolebnými sľubmi, ako aj plánmi z programového vyhlásenia zastavili privatizáciu strategických podnikov, utlmili rast cien energií, zrovnoprávnili podmienky štátnej podpory pre domácich a zahraničných investorov a dohodli dobudovanie dvoch blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach.

Na druhej strane, počas roku a pol pri moci vládne strany nedokázali podľa INEKO pokračovať v zlepšení kvality podnikateľského prostredia, nezaviedli špeciálne zdanenie monopolov, ani neznížili spotrebnú daň na palivá a nepreukázali efektívne fungovanie štátnych podnikov.

V rámci vládneho sľubu bojovať proti bankám a monopolom je miera plnenia podľa INEKO 52 percent. Žiadne špeciálne zdanenie na prirodzené monopoly vláda podľa inštitútu nezaviedla. Výnimkou sú banky, kde kabinet od roku 2008 sprísnil odpisovanie opravných položiek, čím by mala banky zaťažiť extra daňovými povinnosťami odhadom dve až tri miliardy korún v rokoch 2008 a 2009.

Podobne by mali vyššie dane odvádzať aj poisťovne, ktorým zákon sprísnil daňové uznávanie určitých rezerv. Vláda spotrebnú daň na motorové palivá neznížila, a medzi krajinami Európskej únie má Slovensko dokonca relatívne drahšie palivá ako pri nástupe vlády. Ceny energií rastú podľa INEKO výrazne menej ako za minulej vlády, no najmä pre dokončenie liberalizácie cien predchádzajúcou vládou a sčasti aj na úkor cien pre podnikateľov a možných skokových rastov cien v budúcnosti.

Pri sľube neprivatizovať strategické podniky, zabezpečiť ich úspešný rozvoj v štátnych rukách a preskúmať doterajšie privatizácie energetických podnikov je miera plnenia podľa INEKO na 72 percent. Vláda iniciovala preskúmanie privatizácií Slovenských elektrární a Slovenského plynárenského priemyslu. Ani pri jednom skúmaní však nezmenila stav platný pri začatí volebného obdobia. V žiadnom strategickom podniku vláda neiniciovala privatizáciu, respektíve doprivatizáciu zostávajúcich štátnych podielov.

Vláda podľa INEKO tiež porušila svoj sľub neprivatizovať štátny lesný majetok. Veľké dopravné a mediálne firmy vlastnené či spolufinancované štátom naďalej trpia stagnáciou, v horšom prípade aj klesajúcimi výkonmi.

Vládny sľub pokračovať v podpore zahraničných investorov po vyhodnotení ich efektívnosti a zrovnoprávniť ich s domácimi investormi je plnený na 40 percent. Objem investícií rastie, štátna pomoc sa zaviedla aj pre domácich investorov, efektivita ostáva otázna – noví investori dostali od vlády vo vybraných prípadoch aj percentuálne vyššiu pomoc ako investori za predchádzajúcej vlá­dy.

Prísľub podporovať energetickú sebestačnosť a obnoviteľné zdroje splnila vláda podľa INEKO na 42 percent. Energetickú sebestačnosť by malo zabezpečiť dohodnuté dobudovanie dvoch blokov Mochoviec. Diverzifikácia, ropovod Odesa-Brody, prípojka pre elektrinu z Ukrajiny, a podpora obnoviteľných zdrojov ale ostali v úzadí.

Ficova vláda vystriedala pravicový kabinet Mikuláša Dzurindu. Väčšinu z reforiem predchádzajúceho kabinetu, ktoré podľa odborníkov pritiahli množstvo zahraničných investorov a naštartovali výrazný ekonomický rast krajiny, súčasné vládne strany Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS ponechali v platnosti, niektoré však mierne upravili. Súčasná vláda sa tiež prihlásila k zámeru zaviesť euro od januára budúceho roka.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku