Bude euro? Ekonómovia nepochybujú

05.05.2008 15:20
eurominca
Ilustračné foto Autor:

Pravdepodobnosť prevzatia eura na Slovensku od budúceho roka sa pred blížiacim sa rozhodnutím Európskej komisie dostala na doterajšie maximum 93 percent. Vyplýva to aprílového prieskumu INEKO - Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy a Klubu ekonomických analytikov, ktorého za zúčastnilo 18 ekonómov a analytikov. Priaznivý výsledok podporilo zverejnenie výhľadu, podľa ktorého by krajina mala udržať zdravý ekonomický vývoj.

„K rastu pravdepodobnosti (prechodu na euro) prispelo zverejnenie odhadov Európskej komisie o výhľade inflácie na Slovensku, ktoré dosvedčili, že Brusel nemá obavy o udržateľné plnenie inflačného kritéria,“ uviedlo INEKO. Práve očakávaný vývoj spotrebiteľských cien bol doteraz považovaný za najväčšie riziko pri hodnotení pripravenosti Slovenska.

Európska komisia  má oficiálne zverejniť odporúčanie pre prijatie eura na Slovensku v stredu; podľa dostupných informácií bude správa pre krajinu pozitívna.

V porovnaní s marcom analytici očakávali v apríli silnejší konverzný kurz, ktorým sa prepočítajú napríklad platy a ceny na eurá. Ekonómovia v priemere predpokladali jeho úroveň na 32,28 SKK/EUR; odhady sa pohybovali v rozpätí od 31,76 koruny za euro do 33,00 SKK/EUR. Dnes popoludní sa koruna obchodovala nad 32,20 SKK/EUR, teda blízko svojho historického maxima.

Definitívne by mala vstup do eurozóny potvrdiť v júli Rada EÚ, následne sa Slováci dozvedia fixný konverzný kurz.

Aprílovým prieskumom INEKO ukončilo sondu medzi analytikmi o možnom prijatí eura, ktorú odštartovalo v septembri 2006. Optimizmus oslovených ekonómov od tohto obdobia s výnimkou troch mesiacov postupne narastal. Ankety sa v jednotlivých mesiacoch zúčastnil odlišný počet analytikov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku