Ropa je už za 126 dolárov, a nebrzdí

09.05.2008 13:11, aktualizované: 10.05.2008 11:40
Ropa, ťažba, nafta, benzín, ropný vrt
Ilustračné foto Autor: ,

Ceny ropy stále rýchlo rastú a zatiaľ nebadať, že by mali zvolniť tempo. Ľahká americká ropa sa prehupla cez hranicu 126 dolárov za barel a špekulanti na trhoch naďalej nakupujú.

Cena ľahkej americkej ropy zaznamenala už vo štvrtok ďalšie výrazné posilnenie a počas obchodovania sa vyšplhala na nové maximum 124,61 USD za barel. V piatok v Ázii stúpla až na 124,73 dolára. Rast cien pokračoval, v piatok okolo poludnia prekonala hranicu 125 dolárov za barel, obchodovala sa na úrovni 125,12 dolára za barel. Brent si zapísal maximum na úrovni 124,25 dolára za barel. Ani tu však nezastavili, americká ropa dosiahla maximum na 126,20 dolára za barel, Brent na 125,90 dolára.

„Fondy lejú svoje peniaze na trh s ropou, pretože ceny sa vyvíjajúp veľmi dobre,“ uviedol analytik spoločnosti Kanetsu Asset Management Tacuo Kagejama. Od začiatku mesiaca cena americkej ropy stúpla o 13 percent. „Trhu pomáha aj geopolitické napätie a vysoké ceny vykurovacieho oleja, rýchlos´t rastu je však príliš vysoká,“ dodal Kagejama.

Analytici nie sú schopní presne vysvetliť, čo ženie ceny ropy stále hore. V stredu sa ukázalo, že zásoby ropy v USA vzrástli viac, než sa očakávalo, ceny však rásť neprestali. Niektorí upozorňujú, že sa mierne znížili zásoby destilátov (nafta, vykurovací olej). Iní tvrdia,. že ceny hore ťahajú najmä špekulanti.

Svet zažíva rast dopytu po nafte. Tá sa v rozvojových krajinách vo väčšej miere používa na pohon elektrických generátorov a v Európe ako automobilové palivo.

Cenu ropy podporila aj správa spoločnosti Goldman Sachs, ktorej analytici očakávajú, že cena ropy sa v budúcich dvoch rokoch zvýši na 150 až 200 dolárov za barel.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku