Eurokalkulačky predražia kampaň

25.10.2008 07:09
Eurokalkulačka
Eurokalkulačka

Eurokalkulačky pre domácnosti budú takmer dvojnásobne drahšie, ako sa pôvodne rátalo. Vybral sa iný model, s viacerými funkciami.

Reklamná agentúra Creo/Young & Rubican, ktorá informačnú kampaň realizuje, ponúkla v súťažnom návrhu jednu kalkulačku za 12,60 koruny (42 eurocentov). Riadiacemu výboru kampane sa však nezdala dostatočne kvalitná a vyžiadal si iný model, s viacerými funkciami za 22 korún (73 eurocentov). Eurokalkulačky majú ľuďom pomôcť ľahšie prepočítavať sumy z korún na eurá a naopak.

Pôvodný rozpočet na eurokampaň v objeme 180 miliónov korún (takmer šesť miliónov eur) požiadal výbor zvýšiť o 15 miliónov (500-tisíc eur). Odôvodnil to práve výberom drahšieho modelu kalkulačiek a skorším odštartovaním kampane v médiách.

Požiadavku v stredu odobrila vláda a odporučila Národnej banke Slovenska a ministerstvu financií, ktoré eurokampaň financujú, aby zabezpečili ďalšie peniaze. Obe inštitúcie potvrdili, že peniaze pridajú.

Takmer dva milióny kalkulačiek pre domácnosti zhltnú z peňazí vyčlenených na eurokampaň takmer štvrtinu, necelých 44 miliónov korún. Pri hodnotení ponúk jednotlivých agentúr však cena kalkulačiek nepatrila medzi rozhodujúce kritériá. Porota brala do úvahy formu, obsah a rozsah realizácie podujatia Deň eura, mediálnej kampane a priameho marketingu. Súťažiaci mali poskytnúť čo najviac služieb, pričom sa museli zmestiť do sumy 135 miliónov bez DPH.

V súťažných podmienkach zároveň nebolo presne vyšpecifikované, aké funkcie by eurokalkulačka mala mať. Len to, aby umožnila ľahký prepočet medzi korunami a eurami podľa konverzného kurzu.

Cenové ponuky piatich agentúr sa podľa informácií Pravdy pohybovali od 10,50 Sk do 20,50 Sk za jednu kalkulačku. Cena, ktorú ponúkla víťazná agentúra Creo/Young & Rubican, bola druhá najnižšia. Eurokalkulačka, ktorú ponúkla, sa nakoniec centrálnej banke a ministerstvu financií nezdala dosť dobrá. Preto vybrali drahšiu.

„Hlavnou výhodou sú väčšie a ľahko stlačiteľné tlačidlá, dvojitý displej s väčšími číslicami, tlačidlá upravené do slovenčiny a zdroj na batériu. Niektoré lacnejšie modely boli solárne,“ odôvodnil výber Martin Šuster, vedúci výboru pre komunikáciu zavedenia eura. Vďaka týmto funkciám bude podľa neho kalkulačka užitočnejšia a ľahšie využiteľná pre niektoré citlivé skupiny, napríklad seniorov alebo ľudí s horším zrakom.

Kalkulačky, ktoré vyrobili v Číne, sú už na Slovensku v sklade, kde sa zabalia do obálok spolu s informačnými brožúrkami centrálnej banky. Slovenská pošta obálky postupne doručí do všetkých domácností.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Passion ružové ruže

Passion ružové ruže

59,99
Grande krémové  ruže

Grande krémové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk