Merkelová: Z krízy nevedie iná cesta než zadlženie

09.01.2009 08:16
Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová Autor:

Zo súčasnej hospodárskej kríze sa nedá inak vybŕdnuť než hlbokým zadĺžením štátnych pokladníc, tvrdí nemecká premiérka Angela Merkelová.

Merkelová to uviedla počas prvého dňa dvojdňovej konferencie o možnostiach reforiem medzinárodného finančníctva v Paríži, kde sa stretla s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym.

Podľa nej sa európske krajiny, ktoré patria do skupiny G20 (Francúzsko, Nemecko, Británia, Taliansko), stretnú v najbližších týždňoch v Berlíne, aby sa pripravili na summit o reforme medzinárodného finančného systému, ktorý sa bude konať 2. apríla v Londýne. Cieľom je, aby „Európa hovorila jednotným hlasom a mala svoju mocnú váhu pri prebudovávaní kapitalizmu“.

Merkelová vo štvrtok na kolokviu pod názvom „Nový svet, nový kapitalizmus“ spomenula o novom balíčku jej vlády v hodnote 50 miliárd eur, ktorým by sa mali počas dvoch rokov podporiť „technológie nenáročné na energiu“ a „pripravovať sa na demografické zmeny“.

Nemecká kancelárka zdôraznila, že až bude oživená ekonomika a finančný systém, „budeme musieť pracovať na skutočne trvalej ekonomike“ a „zarábať skutočne to, čo môžeme minúť“. Taktiež povedala, že by sa nemali už poskytovať pôžičky rozvíjajúcim sa štátom, aby „bolo na svete viac spravodlivosti“.

Merkelová usudzuje, že reforma finančného systému, aby neprešiel novou krízou, potrebuje „politickú vôľu, ktorá by prinútila fiannčné trhy nevystavovať sa priveľkým rizikám“.

Nemecká kancelárka dúfa, že tieto nové pravidlá dostanú prvé obrysy v apríli a vyjadrila nádej žepredstavitelia finančných trhov sa nepokúsia znovu zabrániť politikom uviesť nové pravidlá do chodu.

Niektoré európske krajiny majú problémy vzdať sa časti národnej suverenity, ale celý svet tým trpí, pretože podľa nej v dnešnom svete žiadna krajina nemôže konať samostatne, ani Spojené štáty, nech sú akokoľvek mocné," zdôraznila Merkelová.

Britský expremiér Tony Blair, ktorý konferencii spolupredsedá s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, podotkol, že ak sa dlhý čas uznávalo, že globalizácia by mala obsahovaťhodnoty rovnocennosti, potom „teraz je jasné, že potrebuje aj hodnoty, aby mohla fungovať“. Tieto hodnoty sa majú opierať o niečo iné, než krátkodobý zisk a to v oblasti investícií a rozvoja. Kapitalizmus by bol podľa mňa reformovaný tak, aby zabezpečil „stabilné a trvalé prežitie“, čo ale neznamená, že by trhové hospodárstvo mohlo byť nahradené miečím iným.

Podľa Blaira by mala vzniknúť akási svetová vláda, ktorá by regulovala finančný systém počas medzinárodnej krízy. „Vo finančnom svete sú excesy. Myslím si, že je potrebné reformovať finančný systém, aby sa podporil trh, spoločnosti, ktoré vytvárajú hodnoty a nesmie sa opustiť systém voľného podnikania,“ podotkol Blair. Podľa neho „chýba nutné vedenie vo svete, ktorý sa rýchlo mení“.

Sarkozy vo štvrtok uviedol, že „finančná kríza nie je krízou kapitalizmu“ a „antikapitalizmus je slepou uličkou“. Musíme moralizovať kapitalizmus, nie ho zničiť, povedal. „Buď kapitalizmus pretavíme alebo ho zničíme,“ zdôraznil francúzsky prezident. Podľa neho je potrebné vytvoriť rovnováhu medzi úlohou štátu a trhu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku