Vážny sadzby mýta nákladiakom nezníži

23.12.2009 09:17
Ľubomír Vážny
Minister dopravy Ľubomír Vážny Autor:

Malé a veľké nákladiaky sa najbližšie dva roky zliav v sadzbách mýta nedočkajú. Autobusom pritom približne o polovicu nižšie platby za mýto schválila vláda ešte minulý týždeň.

Nákladným dopravcom sa ceny zdajú vysoké, preto si chcú štrajkom vynútiť zľavu. Podľa denníka Sme plánujú niektorí majitelia malých prepravných firiem 3. januára blokádu hraničných priechodov. Mýto musia platiť od januára všetky nákladné autá a autobusy nad 3,5 tony.

„Akékoľvek narábanie so sadzbami je teraz nemožné. Myslím si, že na sadzby nebudeme siahať najbližšie dva roky,“ povedal včera Ľubomír Vážny, minister dopravy. O plánovanej blokáde pritom podrobnejšie informácie nemá. „Viem o nej len z médií. Chápem ju ako to, že je niekto nahnevaný, pretože bude musieť platiť viac,“ dodal Vážny.

Majiteľom dopravných firiem sa však zrejme znížia aspoň jednorazové poplatky za montáž obu jednotiek, teda prístrojov potrebných na meranie spoplatnených úsekov. Ak chcú totiž dopravcovia platiť za mýto formou dodatočných faktúr, musia si do kabín napevno namontovať zariadenia. Nesmú byť iba zapojené do výstupu zapaľovača. Montáž ich však vyjde na 134,9 eura (4 064 korún), čo je spolu s DPH 160,5 eura (4 835 korún).

„Cena je premrštená, dal som pokyn na to, aby mýt na spoločnosť SkyToll rokovala s Česmadom, ktorý montáže zabezpečuje. Rokovanie musí dospieť k tomu, že sa cena zníži,“ doplnil Vážny. Keď sa tak stane, majiteľom nákladných áut či autobusov, ktoré majú jednotku v kabínach už teraz, bude musieť Česmad vrátiť peniaze.

Doteraz sa do systému elektronického mýta zaregistrovalo približne 36–tisíc áut nad 3,5 tony. Už aj namontované zariadenie na meranie spoplatnených kilometrov má asi 24–tisíc nákladiakov či autobusov. Do spustenia mýta ostáva už iba osem dní. Aby systém odštartoval bez výraznejších problémov, malo by sa do 1. januára 2010 zaregistrovať najmenej 60–tisíc áut.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku