Zákonník práce sa vráti pred rok 2006

Zmena Zákonníka práce bude zrejme jedna z prvých, ku ktorej sa nová vláda odhodlá. Najvážnejší kandidát na ministra práce Jozef Mihál (SaS) má už jasnú predstavu, ako bude vyzerať. Postupovať chce podľa typického pravicového vzorca, ktorý tu platil do roku 2006 – voľnejšie ruky zamestnávateľov znamenajú pružnejší pracovný trh a vyššiu zamestnanosť.

18.06.2010 10:42
VW Slovakia Foto:
Ficova vláda pred necelými troma rokmi zmenila pracovnoprávne pravidlá tak, aby viac chránili zamestnancov. Nová pravicová vláda už avizovala, že sa bude snažiť o pravý opak.
debata (146)

Odchádzajúca vláda Roberta Fica pritom iba pred necelými troma rokmi zmenila pracovnoprávne pravidlá presne opačne – viac chránila zamestnancov. Tí by teda po novom znova stratili aj to málo istôt, ktoré im dnešný Zákonník práce priznáva.

„Trojročná prax jednoznačne ukázala, že prísne pravidlá, aké zakotvuje súčasný Zákonník, sú brzdou pre fungovanie trhu práce,“ tvrdí Mihál. Navrhuje preto vrátiť ho aspoň do stavu pred 1. septembrom 2007. „Zvýšila by sa zamestnanosť. Momentálne firmy prijímajú nových pracovníkov nerady, pretože v prípade potreby ich ťažko dokážu prepustiť,“ dodal.

Zmeny v Zákonníku práce sú ochotní podporiť všetci koaliční partneri. „V terajšej podobe zväzuje ruky zamestnávateľom a nemotivuje ich vytvárať nové pracovné miesta,“ súhlasí napríklad sociálny expert KDH Július Brocka.

Odborári sú proti, od novej vlády sa však ťažko dočkajú takej ústretovosti ako od Ficovej. „Zamestnancov budú zamestnávatelia pod hrozbou prepustenia nútiť robiť viac a za menej peňazí,“ obáva sa voľnejších pravidiel pre firmy predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna.

„Na podmienkach, ako má niekto pre niekoho pracovať, sa majú predovšetkým dohodnúť tí dvaja,“ oponuje Mihál. Upravený Zákonník práce by mal podľa neho uľahčiť podpisovanie zmlúv na dobu určitú, obmedziť výšku odstupného či skrátiť výpovednú lehotu. Uvoľniť odporúča aj podmienky práce nadčas, nie však neobmedzene, aby to neviedlo k zneužívaniu zamestnancov. Čo najskôr tiež mieni zabezpečiť, aby pracujúci rodič na materskej dovolenke nebol ukrátený na štátnych príspevkoch.

Sociologička Monika Čambalíková si nemyslí, že všetky pripravované opatrenia budú znamenať zmenu k lepšiemu. „Ak budú mať ľudia pracovné zmluvy len na niekoľko mesiacov a k tomu nijakú šancu získať inú prácu, zamestnávateľovi sa nikdy nepostavia na odpor. Nijaká banka im nedá úver či hypotéku, na zamestnanecké sociálne výhody môžu zabudnúť,“ povedala.

Už dnes zamestnávatelia niekedy prepúšťajú zamestnancov zo dňa na deň a bez odstupného. Spoliehajú sa na to, že prepustení nebudú riskovať zdĺhavý súdny spor a nemajú ani z čoho zaplatiť právnika.

Prezident Združenia podnikateľov Slovenska aj Nadácie F. A. Hayeka Ján Oravec zamýšľané zmeny víta. Ak odborári tvrdia, že slovenský zákonník je „štandardne európsky“, on ho práve preto považuje za zlý. „Aj podobné zákonníky iných členských krajín Európskej únie spôsobujú slabú konkurencieschop­nosť Európy v porovnaní s Áziou či Severnou Amerikou. Hoci oproti Bruselu určité záväzky máme, v tejto oblasti nám nemá čo dirigovať,“ domnieva sa.

Niektoré ázijské firmy na Slovensku však dnes zavádzajú praktiky, ktoré v európskych podmienkach hraničia so šikanovaním. Zamestnanci si napríklad počas pracovného času nesmú ani odskočiť na toaletu, objavili sa dokonca prípady telesných trestov.

„Pán Oravec vlastne tvrdí, že súhlasí s detskou či inými neprípustnými a nelegálnymi formami práce, známymi z ázijských krajín,“ namieta Čambalíková. Podľa nej sa súvislosť „čím nedôstojnejšie podmienky práce, tým vyššia ekonomická výkonnosť“ nikdy nepreukázala. „Bez dôstojných podmienok na prácu a život sa naša spoločnosť vráti viac ako o storočie nazad,“ uzatvára.

Čo by mal zabezpečiť pružnejší Zákonník práce

  • jednoduchšie prijímanie aj prepúšťanie pracovníkov podľa potreby (skrátenie výpovednej lehoty, obmedzenie odstupného)
  • rozšírenie foriem zamestnávania (prijímanie živnostníkov, práca cez agentúry, brigádnická práca)
  • uvoľnenie obmedzení pre prácu nadčas (nie však úplné, aby nedochádzalo k zneužívaniu zamestnancov)
  • zrušenie zákazu pracovať pre osoby na rodičovskej dovolenke (aj s pracovným úväzkom budú môcť poberať rodičovský príspevok)
  • zrušenie výhod pre odborárskych predákov (nemali by mať časť pracovného času vyhradenú na výkon funkcie, nemali by byť pracovne nedotknuteľní)
  • výrazné administratívne a po zavedení odvodového bonusu aj finančné odbremenenie zamestnávateľov (odstránenie zbytočných „papierovačiek“, presun povinnosti zaplatiť dane a odvody na zamestnancov)
146 debata chyba