Mihál: Schodok rozpočtu nebráni zaviesť odvodový bonus

20.06.2010 15:16
Jozef Mihál
Jozef Mihál Autor:

Vysoký schodok štátneho rozpočtu nie je prekážkou pre výraznú reformu systému povinných odvodov a daní - takzvaného odvodového bonusu, ktorý presadzuje jeden z členov formujúcej sa vládnej koalície, strana SaS, uviedol podpredseda SaS a možný budúci minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. Je však podľa neho otázne, či súčasné hospodárske problémy Slovenska umožnia nastaviť sadzby odvodov na plánovaných 18 percent zo mzdy.

Šéf SaS a daňový reformátor z čias vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) Richard Sulík presadzuje zavedenie systému takzvaného odvodového bonusu dlhodobo. Väčšinu z 13 odvodov do Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní by chcel nahradiť dvomi – deväťpercentným sociálnym a rovnako vysokým zdravotným. Vypočítavali by sa takzvanej superhrubej mzdy, pri ktorej sa k hrubej mzde zamestnanca pripočítavajú odvody zamestnávateľa. Každý občan by tiež mal nárok na základnú štátnu dávku – odvodový bonus na úrovni životného minima, čo je v súčasnosti 185 eur. Pracujúcemu by sa znižoval o čiastku zodpovedajúcu desiatim percentám jeho príjmu.

Odvodový bonus by podľa SaS výrazne zjednodušil terajší systém a zvýšil by vraj motiváciu zamestnať sa, pretože ľudia s nízkymi platmi by dostávali vyššiu hotovosť než v súčasnosti. Strana plánuje reformu spustiť od začiatku roka 2013, podľa Mihála je však otázne, či bude možné zachovať pôvodne navrhnutú výšku odvodov po deväť percent zo mzdy. „Je dosť možné, že v súčasnosti by tieto sadzby neboli udržateľné,“ poznamenal. Napríklad terajšie odvody zamestnávateľov sú vo výške 35,2 percenta a zamestnancov 13,4 percenta, počítajú sa však z nižšieho základu ako predpokladá návrh SaS.

Systém odvodového bonusu by priniesol aj ďalšie novinky. Ľudia by si už nemohli uplatňovať nezdaniteľné minimum približne 335 eur mesačne, z daní by nebolo možné odpočítavať ani náklady na životné poistky. Povinnosť platiť odvody by sa vzťahovala aj na príjmy, ktoré sú v súčasnosti oslobodené, napríklad podiely zo zisku.

Upravil by sa aj systém platieb do druhého dôchodkového piliera, kde si ľudia sporia na penzie na súkromných účtoch. V súčasnosti posiela peniaze do dôchodkových správcovských spoločností Sociálna poisťovňa. Po novom plánuje SaS povinnosť preniesť na ľudí, najneskôr po dovŕšení veku 35 rokov by museli začať hradiť tretí odvod, a to vo výške 6,67 percenta zo mzdy. Z takto našetrenej sumy by po odchode do dôchodku poberali penziu, okrem toho by dostávali od štátu aj odvodový bonus. Odvodový bonus by rovnako nahradil väčšinu z existujúcich štátnych sociálnych dávok.

Niektorí ekonómovia aj zástupcovia pravdepodobných koaličných partnerov SaS mali v minulosti pochybnosti o tom, či by zmena navrhovaná Sulíkom neznamenala príliš vysoký výpadok v príjmoch štátu a verejného sektora. Úpravu odvodového systému dlhodobo požadujú podnikatelia. Od zlepšenia podnikateľského prostredia sa pritom očakáva pokles nezamestnanosti, čo by zase viedlo k vyšším príjmom štátu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Sweet trsové farebné ruže

Sweet trsové farebné ruže

35,99
Perla ružové pivónie gypsa

Perla ružové pivónie gypsa

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk