Figeľ: Prvý balík PPP chceme, ale za nižšiu cenu

, , 02.08.2010 11:06
Ján Figeľ
Minister dopravy Ján Figeľ. Autor:

Súkromné diaľnice by mali zostať jedným z pilierov výstavby ciest, ale musia byť lacnejšie, uviedol minister dopravy Ján Figeľ.

Prvý balík projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP) chce nový minister dopravy Ján Figeľ (KDH) ukončiť do konca augusta tohto roka. Na výstavbu vybraných úsekov D1 na severe Slovenska si tak predsavzal dodržať termín, ktorý určil jeho predchodca, Ľubomír Vážny (Smer-SD).

„Chceme to ukončiť do konca augusta, tak, ako je termín,“ konštatoval Figeľ. Projekt by mal byť podľa jeho slov lacnejší, čo vplýva aj z pomerov svetových trhov, teda hodnoty peňazí. „Myslím, že nielen koncesionár a širšia ekonomická verejnosť rozumejú tejto snahe,“ dodal.

Minister tak potvrdil, že chce počas riadenia rezortu pokračovať v budovaní nadradenej cestnej infraštruktúry pomocou PPP projektov. „Chcem, aby boli ako jeden z pilierov výstavby cestnej siete,“ pripomenul. Do budúcna by sa však mala znížiť ich finančná náročnosť. „PPP musia byť robené za veľmi dobrých podmienok pre štát,“ podotkol Figeľ.

Prvý balík PPP projektov však nemá problémy len kvôli finančnej náročnosti. „Rokovania sú náročné aj kvôli ekologógii,“ uviedol ďalej Figeľ s tým, že za uzavretie projektu zodpovedá koncesionárska spoločnosť Slovenské diaľnice, a.s. O reakcii medzinárodného koncesionára, ktorého súčasťou sú aj spoločnosti Doprastav, a.s. a Váhostav – SK, a.s., na snahu rezortu o zlacnenie projektu, zatiaľ bližšie neinformoval vzhľadom na pokračujúce rokovania.

Cesty by sa mali ďalej stavať aj z eurofondov. V Operačnom programe Doprava zostalo aktuálne necelých 70 % z vyčlenenej sumy 3,1 miliardy eur. Figeľ chce tiež presunúť na cesty aj ďalšie európske peniaze, nevie však ešte, koľko by ich presne malo byť.

Od jesene by mali rezortu dopravy pribudnúť aj nové kompetencie, cestovný ruch, bytová výstavba, regionálny rozvoj a eurofondy. Šéf ministerstva tak vyzdvihol synergiu, ktorá sa spojením týchto oblastí vytvorí. „Veľká synergia a pridaná hodnota,“ konštatoval.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower bag ružové kvety

Flower bag ružové kvety

21,99
Ružový flower pot ružové ruže a biele alstromérie

Ružový flower pot ružové ruže a biele alstromérie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk