Vláda chce predať majetok za miliardu

28.12.2010 07:01
Peniaze, euro, kalkulačka, dane
Ilustračné foto Autor:

Vláda sa chystá predať podiely v tridsiatich firmách v účtovnej hodnote viac ako 950 miliónov eur. Privatizáciu aktuálne odporučil Fond národného majetku, ktorý na žiadosť vlády vypracoval analýzu. Fond odporúča predať štátne teplárne v Bratislave, Košiciach, Trnave, Martine, Žiline a vo Zvolene, menšinové balíky akcií autobusových firiem, ale aj 15-percentný podiel v Slovak Telekome.

Trhový výnos by v prípade záujmu investorov mohol výrazne prevýšiť účtovnú hodnotu spoločností. Kabinet chce peniaze z privatizácie použiť na oddlženie, keďže verejný dlh má na budúci rok dosiahnuť 32,3 miliardy eur a len na úrokoch z úverov štát platí ročne miliardu eur. „Dostali sme úlohu predložiť kabinetu analýzu. Hľadá sa každé euro, ktoré by mohlo posilniť štátnu kasu,“ hovorí šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková (nominantka SDKÚ).

Predajom podielov sa však vláda pripraví o budúce zisky firiem. Predminulý Dzurindov kabinet sa napríklad neodhodlal dopredať podiel v pološtátnom Slovak Telekome, ktorý len tento rok vyplatil štátu dividendy v sume 65 miliónov eur.

V zisku sú aj štátne teplárne. Naopak, na väčšine z podielov štátu v 17 autobusových dopravcoch štát v súčasnosti nezarába. „V roku 2008 boli vyplatené dividendy v troch spoločnostiach, o rok neskôr v jednej firme a v roku 2010 neboli vyplatené žiadne dividendy,“ píše vo svojej analýze fond.

Firmy distribuujúce elektrinu však vláda dopredať nechce. V minulosti kabinet privatizoval 51-percentné podiely a Dzurindov kabinet ich v roku 2006 nestihol dopredať. V programovom vyhlásení však vláda teraz tvrdí, že ,,nebude privatizovať strategické podniky", medzi ktoré patrí trojica tradičných dodávateľov elektriny pre domácnosti.

V prípade teplární zatiaľ nie je jasné, či sa budú predávať celé 100-percentné podiely štátu. V minulosti totiž ministerstvo hospodárstva naznačovalo, že odštátnenie by mohlo prebehnúť rôznymi spôsobmi. Jeden z nich by mohol byť napríklad predaj časti podielu súkromnému investorovi a prevod zvyšku akcií na mestá. Túto možnosť podľa Mariána Minaroviča z Únie miest Slovenska ponechala otvorenú aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) v septembri tohto roka.

Fond národného majetku však teraz navrhuje predaj všetkých akcií súkromníkovi. Rezort hospodárstva to nekomentuje. „Ministerstvo v súčasnosti analyzuje návrhy Fondu národného majetku a pripravuje doplnenie tohto materiálu o analýzu ďalších podnikov, v ktorých vykonáva akcionárske práva rezort hospodárstva,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva Daniela Piršelová.

Návrhy fondu nechce komentovať ani predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ). „Je to návrh Fondu národného majetku, vláda sa ním bude zaoberať v novom roku,“ odkázala šéfka kabinetu cez svojho hovorcu Rada Baťa.

Nezávislí analytici sa však zhodujú na tom, že prípadný predaj by mohol zaplátať časť diery v štátnej kase. „Krajina si v danom roku síce nezníži výšku deficitu verejných financií, môže tým však zaplatiť už nahromadený dlh z minulých rokov,“ hovorí analytik Dávid Dereník z Unicredit Bank Slovakia.

Ak by návrh Fondu národného majetku prešiel, vláda by prvýkrát privatizovala časť firmy cez burzu cenných papierov. „Najvýhodnejšia sa javí metóda predaja akcií prostredníctvom kapitálového trhu,“ píše fond vo svojej analýze týkajúcej sa podielu v Slovak Telekome. Takýto predaj by podľa nezávislých analytikov ešte viac zväčšil prehľadnosť predaja. „Myslím si, že zisk z predaja by mohol byť v porovnaní so štandardnými výberovými konaniami ešte vyšší,“ uzatvára Dereník.

Predaj teplární, letiska aj železničného Carga pripravovala ešte v roku 2006 Dzurindova vláda. Vtedy sa za ich privatizáciu očakávalo spolu okolo 800 miliónov eur. Privatizáciu však Dzurindov kabinet nestihol dokončiť a vláda Roberta Fica (Smer) veľké firmy predávať odmietla.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku