Nemecko stále máta dioxín, zavreli ďalších 934 podnikov

15.01.2011 13:43
Prasa, dioxín
Ilustračné foto Autor:

Nemecká dioxínová aféra sa šíri. Spolkové ministerstvo poľnohospodárstva v sobotu oznámilo, že objavilo ďalšieho výrobcu krmív, ktorý je podozrivý, že v jeho produktoch sa nachádza jedovatý rakovinotvorný dioxín. Dodatočne bolo preto uzavretých ďalších 934 podnikov v spolkovej krajine Dolné Sasko.

Medzi takmer tisíckou podnikov je 110 hydinární, 403 ošipární a 248 podnikov na chov odstavčiat. Podozrivé krmivo vyvážali aj do Severného Porýnia-Vestfálska, Brandenburska a Bavorska. Kvôli výskytu dioxínu vo vajciach a v mäse bolo už skôr preventívne uzavreté viac ako 1000 fariem a hydinární.

Podozrivý výrobca úradom nenahlásil svoje dodávateľské vzťahy. Spolková ministerka poľnohospodárstva Ilse Aignerová vyzvala na potrestanie zodpovedných predstaviteľov:

„Dostávala som z dolnosaskej strany opakované ubezpečenia …, že krajinské úrady zodpovedné za dohľad nad výrobou krmív a potravín vykonali všetky potrebné opatrenia,“ vyhlásila ministerka.

Podľa DPA by sa mal zospovedať dolnosaský minister životného prostredia Hans-Heinrich Sander (FDP), ktorý zastupuje ministra poľnohospodárstva.

Aféra kvôli zvýšenému výskytu dioxínu vypukla v Nemecku na prelome roka. Ukázalo sa, že výrobca kŕmnych tukov zo severu krajiny používal na ich produkciu látky určené výlučne na technické účely, napríklad výrobu papiera. Na trh dodal až 3000 ton tuku kontaminovaného dioxínom, ktorý mohol zamoriť až 150 000 ton krmiva pre hospodárske zvieratá.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk