Dioxíny zlacnili mäso na minimum

27.01.2011 12:00
Prasa, dioxín
Lacné nemecké bravčové mäso vo veľkom prúdi na slovenský trh a ohrozuje slovenských výrobcov. Autor:

Obeťami dioxínovej aféry už nie sú len nemeckí, ale aj slovenskí farmári. Dvom tisíckam ľudí, ktorí pracujú na farmách ošípaných, hrozí, že onedlho prídu o zamestnanie. Z Nemecka prúdi na Slovensko lacné bravčové mäso, ktoré stlačilo na historické minimá ceny ošípaných aj bravčového na pultoch.

Farmári už požiadali o pomoc premiérku. Slováci za posledných desať rokov ešte nekupovali také lacné mäso, ako im teraz ponúkajú hypermarkety. Krkovička s kosťou stojí len 2,99 eura a karé s kosťou iba 3,19 eura. O prudké stlačenie cien sa postarali práve nemeckí farmári, ktorí nemôžu po dioxínovej afére doma predať mäso, a tak ho lacno vyvážajú.

„Pykáme za nemecký potravinový škandál, hoci s ním nemáme nič spoločné,“ hovorí šéf Zväzu chovateľov ošípaných Andrej Imrich. Na každom prasati teraz farmári prerábajú 40 eur, strata za január priemerne na farmu vychádza 33–tisíc eur.

Aféra zasiahla aj najlepšie slovenské farmy. V roku 1994 začal v Koši hospodáriť súkromný roľník Vladimír Rybnikár. Za pätnásť rokov vybudoval modernú farmu, kde pri chove šesťtisíc ošípaných našli prácu štyria ľudia. Rybnikár mal vyplatiť tohto roku banke posledné splátky. Vraví, že sa mu to zrejme nepodarí. Za kilo ošípanej mäsiari ponúkajú farmárom menej ako jedno euro – 93 až 95 centov. A za to sa prasa nedá vykŕmiť.

„Nech sporíme ako sporíme, ale už nemáme na čom,“ vraví Rybnikár. Je chovateľom, ktorý nemá polia a musí nakupovať všetko krmivo. Kŕmne obilie za rok zdraželo o sto percent, ale ošípané zlacneli. Len v januári po dioxínovom škandále klesli ceny o 20 percent.

Slovenskí mäsiari hovoria, že ak chcú predať bravčové mäso, musia rešpektovať nemecké ceny. V praxi to znamená, že slovenskí farmári im musia predávať ošípané tak lacno ako Nemci. „Nedokážeme konkurovať Nemecku, ktoré týždenne poráža milión ošípaných, teda viac ako celé Slovensko za rok,“ vysvetľuje Vladimír Riapoš, ktorý nakupuje mäso pre Mecom Group.

Rybnikár a ostatní farmári nevedia pochopiť, že v situácii, keď všetci obchodníci chcú predávať najmä slovenské, dioxínovou aférou nepoškvrnené mäso, im spracovatelia ponúkajú prehnane nízke ceny. „Ak začnú jedna po druhej krachovať posledné slovenské farmy, pocítia to aj spotrebitelia. Dnes je bravčové lacné, ale keď načisto zmizne domáca výroba, pokrývajúca už iba 40 percent slovenskej spotreby, potom mäso zdražie tak ako kapusta či zemiaky,“ varuje farmár Rastislav Slocík z Boľkoviec.

Premiérka odstúpila žiadosť farmárov o pomoc ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Chovatelia už pred napísaním listu rokovali so štátnym tajomníkom ministerstva Gabrielom Csicsaiom (Most). „Povedal nám, že pre ošípané nie sú peniaze,“ zhrnul bezvýsledné rokovanie zástupca farmárov Andrej Imrich. Ani pre denník Pravda nemal Csicsai inú odpoveď.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box čierny šesťhran červené a krémová ruža

Flower box čierny šesťhran červené a krémová ruža

34,99
Perla farebné ruže,tulipány a ranunculusy

Perla farebné ruže,tulipány a ranunculusy

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk