Nemecko žehlilo dioxínový škandál v Bratislave

02.02.2011 18:41
Ilse Aignerová
Ilse Aignerová Autor:

Nemecké potraviny nepredstavujú pre spotrebiteľov nebezpečenstvo. Vyhlásila to v utorok nemecká ministerka poľnohospodárstva Ilse Aignerová, ktorá po škandále s dioxínmi v nemeckých potravinách v Bratislave rokovala s rezortným kolegom Zsoltom Simonom. Aignerová poskytla Pravde krátky rozhovor.

Ako sa v Nemecku, ktoré je povestné precíznou kontrolou, mohlo stať, že štátnym úradom sa vymkli spod kontroly dodávatelia tukov do krmív?

To, čo sa stalo, bol kriminálny čin, ktorý sa stále vyšetruje. Vyšetrovaním sa odhalilo, že výrobca kŕmnych tukov ich predával ďalej, hoci vedel, že sa v nich nachádza zvýšený obsah dioxínov. Kompetentným úradom to vôbec neoznámil. Aby sa tomuto v budúcnosti zabránilo, všetci výrobcovia a spracovatelia komponentov do krmív sú povinní robiť testy. Aj súkromné laboratóriá musia oznamovať svoje zistenia štátnym úradom.

Ste si istá, že sa týmto činom podarí zabrániť zopakovaniu škandálu?

Keď sme zistili výskyt dioxínu v krmivách, uzavreli sme začiatkom januára 4 760 fariem. Všetky sme prekontrolovali. Teraz sme režim kontrol ešte sprísnili a získavame tak prehľad o tom, čo sa deje v celom výrobnom reťazci.

Na Slovensku sa bežne predávajú nemecké vajíčka v poľských obaloch. Ste za to, aby na potravinách bola jasne vyznačená krajina pôvodu?

Určite sme za jasné označovanie pôvodu potravín. Ale táto otázka sa prelína s politikou kvality potravín. Ani najlepšie označenie potravín by nebolo zabránilo prieniku dioxínov do krmív. Je to ťažká otázka. Keď si zoberiete, že nemecké vajíčka sa vyvezú do Holandska a tam ich zapracujú do cestovín. Na druhej strane tým, že zavádzame superprísny režim kontrol, mali by sme v budúcnosti takéto výrobky včas stiahnuť z obehu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla biely amarylis

Perla biely amarylis

43,99
Elite červené ruže a biele ľalie

Elite červené ruže a biele ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk