Microsoft kupuje Skype. Treba sa báť?

10.05.2011 20:00
logo Skype, P2P komunikačný program, eBay,...
Skype Autor:

Kúpa Skype, lídra na trhu internetovej telefónie, spoločnosťou Microsoft je dobrou správou pre milióny používateľov. A to nielen preto, že Google a Facebook mali rovnaký zámer.

V roku 2005 zišlo niekomu v spoločnosti eBay na um, že by mohli kúpiť Skype. Nápad isto dobrý. Výsledky dobré neboli. Konvergencia služieb sa nekonala a eBay sa Skype zbavil. Priekopníkovi prenosu hlasu cez internet (VoIP) našťastie neublížil a po tom, čo v roku 2009 kúpila Skype investičná spoločnosť Silver Lake, začal Skype rásť a rozvíjať sa.

A to natoľko, že luxemburská spoločnosť začala priťahovať skoro každého, kto mal v IT svete dostatočne tučnú peňaženku a záujmy, ktoré by chcel cez Skype pretláčať.

Google a Facebook mali záujem. Údajne veľký. Z pohľadu Skype bol ale najlepším možným partnerom Microsoft.

Google by napríklad mohol použiť Skype ako náhradu či rozšírenie Google Voice. Alebo Skype jednoducho premenovať. Integrácia Skype, pod ľubovoľným názvom, do operačného systému pre smartfóny Android by bola tiež na programe veľmi blízkej budúcnosti.

Odhadnúť praktické následky týchto možností je zložité, keďže Android si najskôr podľa svojho upravia výrobcovia telefónov a potom aj mobilní operátori. Tí druhí nie sú vo fachu preto, aby umožnili svojim zákazníkom telefonovať zadarmo mimo a integrácia Skype na úrovni operačného systému by im zrejme nevoňala.

Facebook je kapitola sama o sebe. Spoločnosť by zrejme bola rada rozšírila chatovacie služby a navyše by získala ďalší nástroj, ktorým by primala používateľov, aby dobrovoľne zverejnili ďalšiu časť svojho súkromia. Facebook sa okrem toho spojil s výrobcom telefónov HTC, ktorý začiatkom roka predstavil tzv. facebookové telefóny Salsa a Chacha. Tie, mimochodom, bežia na Androide, takže teoretický pokus zakomponovať facebookovský Skype na googlacký Android od HTC by bol zaujímavý.

Kľúčový je ale fakt, že tak Google ako aj Facebook sú spoločnosti postavené v podstate na predaji inzercie a služieb. Nejde o hardvérové či softvérové spoločnosti v tradičnom alebo v modernom zmysle slova. Je len ťažké si predstaviť, že by sa tieto dve firmy nepokúsili integrovať Skype do svojich služieb spôsobom, ktorý by sa páčil väčšine súčasných používateľov Skype. A to najmä tých, ktorí nemajú účet na Facebooku. A to ešte skôr, než by začala debata o svojskom prístupe spoločnosti k ochrane súkromia.

Microsoft je skutočnou softvérovou a hardvérovou firmou. Nedávnou kúpou spoločnosti Nokia získal spoľahlivého výrobcu telefónov pre svoj operačný systém Windows Phone 7. Microsoft ale k Phone 7 pristupuje skôr ako Apple k iOS ako Google k Androidu. Prvý prístup sa ukazuje ako správny, keďže aj Google v prípade OS Honeycomb zmenil svoju „otvorenú“ taktiku. To znamená, že integrácia Skype do Phone 7 bude zrejme priamočiarejšia.

Skype pre Microsoft nebol konkurenciou a gigant z Redmondu si môže dovoliť nechať Skype vyvíjať sa v súčasnej forme a zároveň ho integrovať do existujúceho hardvéru, softvéru a cloud služieb.

„Skype bude podporovať zariadenia od Microsoftu ako Xbox a Kinect, Windows Phone a širokú škálu zariadení Windows. Microsoft spojí používateľov Skype s službami Lync, Outlook, Xbox Live a s ďalšími komunitami.“ Samozrejme, tlačové správy treba brať s rezervou, no vízia integrácie týchto služieb znie zaujímavo. Ako Microsoft odolá pokušeniu podmieniť prístup k Skype niektorou zo svojich služieb.

V tlačovej správe sa skrýval ďalší dôležitý oznam: „Microsoft bude pokračovať v investíciach a podpore Skype na iných platformách ako Microsoft.“ To znamená, že Skype pre Mac OS X a iOS od Apple ako aj verzia pre Android majú budúcnosť. Koniec koncov, podpora a vývoj softvéru pre konkurenčné platformy nie je Microsoftu cudzia, príkladom je Office pre Mac. Skype má masívnu základňu používateľov na všetkých platformách a Microsoft nemá dôvod sa v tomto prípade správať inak.

Dohodu o kúpe schválili rady riaditeľov oboch spoločností. Skype sa stane samostatnou divíziou Microsoftu a šéf Skype Tony Bates sa stane jej riaditeľom pričom jeho jediným nadriadeným bude sám veľké Steve Ballmer. Prevzatie ešte musia odsúhlasiť regulačné úrady no očakáva sa, že obchod sa uzavrie do konca roka.

Asi len málo ľudí by povedalo, že kúpa bezplatnej internetovej služby Microsoftom je dobrou správou. Ale teraz to tak naozaj môže byť. Navyše, o obchode za 8,5 miliardy dolárov sa nedá povedať, že ide o najmenšie z troch ziel. Zo všetkých troch uchádzačov, alebo štyroch ak rátame aj Cisco, Microsoft bol najvýhodnejší tak pre Skype ako aj pre používateľov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
18,99
Biely flower pot "S" žlté santíny a biele ruže

Biely flower pot "S" žlté santíny a biele ruže

39,99
Smútočná kytica biele chryzantémy

Smútočná kytica biele chryzantémy

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk