Soros: Európe hrozí hospodársky kolaps

26.06.2011 18:04
Soros
Finančník George Soros Autor:

Známy americký miliardár a investor maďarského pôvodu George Soros predpokladá, že eurozónu časom opustia niektoré z jej členských krajín. Soros v nedeľu tiež vyzval politikov na vytvorenie nového plánu, ktorý by mohol zachrániť Európsku úniu pred hroziacim hospodárskym kolapsom. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Sme na pokraji ekonomického kolapsu, ktorý sa začína v Grécku, ale mohol by sa ľahko rozšíriť. Finančný systém zostáva mimoriadne zraniteľný,“ povedal Soros. „Sme na pokraji kolapsu, čo je čas na uznanie potreby zmeny,“ dodal.

Soros nemenoval žiadnu konkrétnu krajinu, ktorá by mohla eurozónu opustiť. V poslednej dobe však silnejú špekulácie o osude Grécka, ktorému hrozí bankrot, ak jeho parlament neschváli balík úsporných opatrení požadovaný zahraničnými veriteľmi.

Soros zopakoval svoj názor, že základnou chybou eura bola od začiatku skutočnosť, že jednotná európska mena nebola podporená politickou úniou. „Euro nemá žiadne ustanovenie pre úpravy. Neexistuje žiadny mechanizmus pre odchod niektorej krajiny od eura, ktorý je za súčasných okolností zrejme nevyhnutný,“ povedal tiež.

Európska únia podľa neho potrebuje štrukturálne zmeny k zastaveniu procesu dezintegrácie. „V súčasnosti tu nie je žiadny plán B,“ uviedol Soros. Dodal, že úrady sa snažia udržať súčasné usporiadanie, namiesto toho, aby uznali, že existujú zásadné chyby, ktoré je potrebné napraviť.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku