Grécko dostane 12 miliárd eur, má súhlas ministrov financií eurozóny

02.07.2011 21:22
Grécko, peniaze, euro, pôžička
Ilustračné foto Autor:

Ministri financií eurozóny v sobotu odsúhlasili poskytnutie 12 miliárd eur Grécku. Ide o časť pomoci, bez ktorej by krajina do polovice júla skrachovala. V tlačovom vyhlásení o tom informoval šéf ministrov financií eurozóny a luxemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Celkovo piatu časť zo 110-miliardovej pomôcť Atény získajú 15. júla, chýba totiž ešte súhlas Medzinárodného menového fondu, ktorý sa na pôžičke podieľa približne tretinou.

Prečítajte si viac o KRÍZE V GRÉCKU 

V sobotu odsúhlasená pomoc medzinárodné spoločenstvo podmienilo úspornými opatreniami, ktoré tento týždeň schválil grécky parlament. Bankrot Grécka zrejme len oddiali. Eurozóna a MMF tak už rokujú o ďalšom záchrannom programe.

Podľa Junckera by mala aj táto finančná pomoc dosiahnuť celkovo 110 miliárd eur. Aj tá však bude podmienená ďalšími „ambicióznymi a štrukturálnymi reformami“, ako uviedla eurozóna. Čaká sa, že Atény budú navyše musieť sprivatizovať ďalšiu časť štátneho majetku v hodnote 30 miliárd eur, ktorý bude zahrnutý do záchranného programu.

Eurozóna očakáva, že dohodu o novej pomoci dosiahne v nasledujúcich týždňoch, keď odstráni niektoré nejasnosti a zrejme aj vzájomné rozpory. Už teraz je ale zrejmé, že do záchranného programu budú zapojení aj súkromní investori, nie je však jasné v akom rozsahu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku