Tretí pruh na ceste medzi Rovinkou a Bratislavou začnú robiť v auguste

26.07.2011 11:34
Dunajská Lužná
Dopravu smerom od Šamorína do Bratislavy má urýchliť tretí pruh, ktorý budú budovať medzi Rovinkou a Bratislavou. Autor:

Preťaženú dopravu na ceste prvej triedy od Rovinky do Bratislavy po Gagarinovu ulicu dočasne zmierni tretí jazdný pruh. Práce na rozšírení komunikácie môžu začať v auguste a trvať by mali jeden až dva mesiace. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva dopravy Arpád Érsek (Most-Híd).

Vláda už vyčlenila na stavbu potrebných 3,8 milióna eur. Nepriaznivú dopravnú situáciu na uvedenej ceste podľa neho vyrieši až pripravovaná výstavba úsekov rýchlostnej cesty R7 z Bratislavy okolo Dunajskej Lužnej smerom na Dunajskú Stredu. Výstavba rýchlostnej komunikácie by mala začať v roku 2013.

„Cesta od Rovinky po Gagarinovu ulicu v Bratislave sa rozšíri o jeden pruh. Smerom do Bratislavy pôjdu dva pruhy a jeden pruh zostáva smerom z Bratislavy na Rovinku,“ povedal Érsek. Ocenil pritom súčinnosť s obcami Rovinka a Dunajská Lužná, mestom Šamorín a mestskou časťou Bratislavy Podunajskými Biskupicami pri riešení situácie na hlavnej ceste č. 63.

Školské prázdniny a nižšiu prepravu ľudí do hlavného mesta chcú podľa neho využiť na začatie prác pri rozšírení cesty už v nasledujúcom mesiaci. Železničná spoločnosť Slovensko má počas prác na ceste zabezpečiť zvýšenú prepravu ľudí vlakom do Bratislavy.

Ministerstvo dopravy očakáva, že k zlepšeniu situácie na spomínanej hlavnej ceste môže prispieť aj to, že súkromný český dopravca RegioJet začne od marca budúceho roka prevádzkovať osobnú železničnú prepravu medzi Bratislavou, Dunajskou Stredou a Komárnom.

„Väčší priechod vlakov treba zabezpečiť úpravou koľajiska. Železničiari musia vylúčiť na určitý čas železničnú dopravu,“ povedal Érsek s tým, že v Šamoríne a Dunajskej Lužnej sa majú vybudovať záchytné parkoviská. Tieto nadväzujúce opatrenia podľa neho zvýšia kultúru dopravy.

Rozšírenie zlepší situáciu, riešením je R7

Prvý úsek rozšírenia cesty na ulici Svornosti v Podunajských Biskupiciach bude dlhý 4,4 kilometra. „Pripravujeme Projekt organizácie dopravy v súčinnosti s magistrátom. Dúfam, že začiatkom augusta sa začnú práce na 63-ke. Problémové sú úseky dvoch križovatiek Mramorová – Lieskovská a Slovnaftská – Kazanská,“ povedala starostka Podunajských Biskupíc Alžbeta Ožvaldová. Podľa nej sa však aj tieto záležitosti riešia. Na uliciach Krajská a Šamorínska, kam by mohla byť počas prác odklonená doprava, trvajú práce na kanalizácii. „Je to náš problém, spoločný a s magistrátom to určite vyriešime,“ uviedla starostka. Očakáva pritom, že po začatí školského vyučovania a zvýšení premávky sa už ľudia dostanú lepšie do mesta. „Rozšírenie ulice Svornosti nie je riešením, zlepší to situáciu. Riešením je vybudovanie rýchlostnej komunikácie R7 a nultého obchvatu. Sme veľmi radi, že sme postúpili o jeden krok, zlepší sa doprava a prístup do hlavného mesta,“ dodala Ožvaldová.

Najväčšia časť prác sa má urobiť cez víkendy

Cesta bude využívaná aj počas rozširovania o jeden pruh. Hlavné mesto podľa Érseka pristúpilo na to, že najväčšia časť prác bude vykonaná cez víkendy. „To je výhoda celého riešenia,“ dodal. Pribudne tiež ďalší pruh cesty v Bratislave od Gagarinovej ulice smerom na diaľnicu. Na starosti to bude mať Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS). „Už aj teraz je to uzol, ktorý môže zredukovať príjazd áut z Gagarinovej cesty. Aj to máme v pláne v auguste riešiť,“ uviedol Érsek. Práce podľa neho uľahčí aj to, že hlavné mesto má na tri roky už vybraného dodávateľa a netreba organizovať ďalší tender na výber zhotoviteľa.

Technická štúdia na prvý úsek R7 má byť v decembri

NDS podpísala zmluvu na spracovanie technickej štúdie pre prvý úsek R7 v Bratislave od Prístavného mosta po križovatku s D4 Ketelec. „Technická štúdia má termín dohotovenia 13. decembra tohto roku a zajtra sa začína prvé pracovné rokovanie,“ informovala investičná riaditeľka NDS Viktória Chomová. Momentálne trvá verejné obstarávanie na vypracovanie dokumentácií pre územné rozhodnutie, stavebné povolenie a na ponuku pre výstavbu úseku rýchlostnej komunikácie. R7 by sa mohla začať stavať v roku 2013.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Kytica Zimona 18

Kytica Zimona 18

36,99
Amore ružové ruže

Amore ružové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk