Obavy o svetovú ekonomiku rýchlo znižujú ceny ropy

05.08.2011 10:31
Ropa, plyn, nafta, benzín
Ilustračné foto Autor:

Cena americkej ľahkej ropy WTI sa v piatok kvôli obavám zo spomalenia svetovej ekonomiky prepadla takmer o štyri doláre pod 83 dolárov za barel. Dostala sa tak najnižšie od vlaňajšieho novembra. Tento týždeň klesla už o približne 13 percent, takže smeruje k najprudšiemu týždennému prepadu od začiatku mája.

Americká ropa v piatok zlacnela až o 3,76 dolára na 82,87 dolára za barel. Neskôr časť strát zmazala a okolo 8:45 SELČ sa predávala za 83,81 dolára za barel. Cena severomorskej ropy Brent v jednej chvíli klesla takmer o tri doláre na 104,30 dolára za barel, dostala sa na najnižšiu úroveň od konca júna. Vo štvrtok Brent zlacnel o viac ako päť percent a WTI takmer o šesť percent.

Na trhu rastú obavy, že americká ekonomika skĺzne späť do recesie, čo by malo negatívny vplyv na dopyt po rope. Spojené štáty sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete. K poklesu cien ropy prispieva aj prehlbujúca sa dlhová kríza v eurozóne.

„Vyzerá to, že ekonomika USA speje k dvojitej recesii,“ uviedol podľa agentúry Reuters analytik Monty Guild zo spoločnosti Guild Investment Management. Odporučil tiež investorom do ropy, aby vyberali svoje zisky.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku