Šéfovia v Moody's ovplyvňovali analytikov, tvrdí jeden z nich

20.08.2011 21:57
Burza, Čína
Ilustračné foto Autor:

Manažéri ratingovej agentúry Moody's Investors Service údajne ovplyvňovali svojich analytikov a neprípustným spôsobom zasahovali do ich práce. Tvrdí to jeden z nich, analytik William Harrington, ktorý už v Moody's nepracuje.

Agentúra podľa neho na analytikov tlačila, aby vydávali priaznivé odporúčania k štruktúrovaným investičným produktom odvodeným od hypoték. Práve tieto nástroje potom počas finančnej krízy dostali názov toxické aktíva. Moody's obvinenia odmieta.

„Vedenie spoločnosti Moody's a vedenie spoločnosti Moody's Corpo­ration, rovnako ako správna rada tejto firmy, je zodpovedné za nízku kvalitu predchádzajúcich analytických rozhodnutí, ktorá sa v Moody's vydával a ktoré predznamenali finančnú krízu,“ napísal Harrington v 78-stranovej správe, ktorú má na stole americká Komisia pre cenné papiere (SEC). Analytici sa podľa Harringtona nemohli nezávisle rozhodovať, zo strany vedenia agentúry pociťovali nátlak a zastrašovanie.

„Nemôžeme dostatočne zdôrazniť, akú veľkú dôležitosť Moody's prikladá kvalite našich ratingov a integrite procesov, na základe ktorých sa ratingy vytvárajú,“ reagoval hovorca ratingovej agentúry Michael Adler. „Práve preto máme silné ochranné mechanizmy, aby sme oddelili komerčné a analytické aspekty našej práce, a aby o ratingovej známke rozhodoval výbor, nie sám analytik,“ dodal hovorca. Bývalý analytik ale vec vidí inak.

„Opakované ovplyvňovanie, ktoré manažment uplatňoval vo výboroch, hovorí samo za seba. Výsledkom boli prázdne názory (na kvalitu cenných papierov), ktoré sa úplne líšili od súkromných názorov vo výboroch a ktoré neboli platné ani chvíľu po zverejnení,“ povedal Harrington.

List, ktorý bývalý zamestnanec agentúry odoslal burzovej komisii, má dátum 8. augusta. Odoslaný bol ako reakcia na návrh regulácie ratingových agentúr, ktorý SEC načrtla v správe o 517 stranách. Obvinenia, ktorá vo svojej správe bývalý analytik vzniesol, sú podobné tým, ktorými sa začalo v Spojených štátoch zaoberať ministerstvo spravodlivosti. To vyšetruje činnosť ratingovej agentúry Standard & Poor 's (S&P).

Zdroj agentúry Reuters uviedol, že americké ministerstvo spravodlivosti skúma, čo chceli počas finančnej krízy s ratingami robiť analytici S&P, a čo na pokyn niekoho iného naozaj urobili. Ďalší zdroj informoval, že ministerstvo vyšetruje agentúru Moody's v súvis­losti s ratingami určenými počas finančnej krízy štruktúrovaným finančným produktom. Presný cieľ tohto vyšetrovania ale nie je jasný.

Výbor amerického Senátu došiel pred časom k záveru, že agentúry Moody's a S&P prispeli k rozpútaniu finančnej krízy, pretože vydávali príliš optimistické odporúčania k cenným papierom označovaným ako toxické. Napospol išlo o finančné nástroje odvodené od hypoték. Agentúry dlho držali ratingové známky týchto cenných papierov vysoko, potom ich ale začali hromadne znižovať, čo na trhoch spôsobilo silné otrasy.

Američania majú od vlaňajška zákon o reforme fungovania finančných trhov, ktorého autormi sú demokratickí zákonodarcovia Christopher Dodd a Barney Frank. Reforma sa rok od prezidentovho podpisu presadzuje do praxe len s veľkými ťažkosťami, avšak jedným z jej aspektov je prísnejšia regulácia ratingových agentúr. Transparentnejšia má byť napríklad metodológia, ktorú pri stanovovaní ratingu agentúry používajú, zložitejší by mal byť aj konflikt záujmov.

Burzová komisia v máji vydala súbor návrhov, ktoré by mali vniesť väčšie jasno aj do návrhov, s ktorými počíta spomínaná finančná reforma.

Harrington pracoval v agentúre Moody's od roku 1999 do júla 2010 ako analytik trhu derivátov. Tvrdí, že aj keby pravidlá, ktoré má burzová komisia pripravené, fungovali v roku 2002, jadro problémov v agentúre Moody's by to neriešilo.

„Veľa týchto návrhov stále dáva managementu Moody's viac možností, aby vedenie mohlo dlhoročné zastrašovanie a prenasledovanie analytikov ešte zosilniť, čo by bolo škodlivé pre tvorbu názorov,“ povedal.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Amore farebné ruže

Amore farebné ruže

39,99
Flower bag protea

Flower bag protea

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk