V ekonomikách únie vládne chmúrna nálada, na Slovensku tiež

, 30.08.2011 10:52, aktualizované: 11:27
Graf, ekonomika
Ilustračné foto Autor:

V auguste prudko poklesla dôvera v ekonomiku Európskej únie, index ekonomickej nálady sa prepadol. Aj na Slovensku išiel dole, optimistický je len priemysel.

Dôvera v ekonomiku Európskej únie aj eurozóny v auguste citeľne poklesla. Index ekonomickej nálady (ESI) sa prepadol v EÚ o päť bodov na 97,3 bodu a v eurozóne o 4,7 bodu na 98,3 bodu, informovala Európska komisia.

Najviac citeľnú stratu dôvery experti zaznamenali v službách, maloobchode a medzi spotrebiteľmi. Zlepšenie hlásia iba u jediného sektora – u stavebníctva.

Do ESI nie je zahrnutý sektor finančných služieb. U neho, ako podotkla komisia, odborníci zaregistrovali silný prepad v auguste o 8,1 bodu v prípade EÚ a o 9,6 bodu v eurozóne.

Medzi členskými štátmi únie klesla dôvera v ekonomiku najviac v Nemecku o 5,7 bodu. Nemecko je však zároveň jedinou krajinou, v ktorej je index stále nad dlhodobým priemerom.

Nálada v slovenskej ekonomike sa zhoršila, priemysel je optimistickejší

Nálada v slovenskej ekonomike sa zhoršila aj v auguste. Kým ešte v júni ostala aspoň nemenná, v júli sa už znížila. Viac optimizmu bolo len v priemysle.

Indikátor ekonomického sentimentu tak naďalej klesá, keď v auguste sa medzimesačne hodnota znížila o 2,4 bodu na 91,8 bodu. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, dôvodom boli nepriaznivejšie hodnotenia takmer všetkých zložiek vstupujúcich do výpočtu, výnimkou bol priemysel. Názory respondentov boli medziročne pesimistickejšie o 1,8 bodu. Aktuálny údaj za úrovňou dlhodobého priemeru zaostáva o 6,1 bodu.

Indikátor dôvery v priemysle sa v auguste zvýšil o 9,6 percentu­álneho bodu na hodnotu 2,3 bodu, čím sa priblížil k úrovni dlhodobého priemeru. Vývoj indikátora ovplyvnilo podľa úradu očakávané zvýšenie produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch, ako aj pokles zásob priemyselných výrobkov. Indikátor dôvery v stavebníctve naďalej klesá. Jeho hodnota sa oproti júlu znížila o 1,5 bodu na mínus 47 vplyvom zvýšenia pesimizmu pri očakávanej zamestnanosti. V auguste indikátor zaostal za hodnotou dlhodobého priemeru o 23 bodov.

V obchode indikátor dôvery klesol o tri percentuálne body. Dôvodom boli podľa úradu vysoké zásoby a pesimistické prognózy očakávanej podnikateľskej situácie na najbližšie tri mesiace. Indikátor dôvery v službách klesol o 8,6 percentu­álneho bodu a jeho hodnota 16,7 je 16,3 bodu pod úrovňou dlhodobého priemeru. Vývoj indikátora ovplyvnili negatívne hodnotenia všetkých troch jeho komponentov, pričom najvýraznejší bol pokles dopytu.

Spotrebiteľská atmosféra sa v auguste výraznejšie nezmenila, keď indikátor spotrebiteľskej dôvery oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 0,8 bodu na mínus 22,7. Dôvodom boli predovšetkým zvýšené obavy z rastu nezamestnanosti. Obyvatelia boli pesimistickejší ako v rovnakom období minulého roka o 0,9 bodu a optimistickejší v porovnaní s dlhodobým priemerom o 1,3 bodu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku