Grécky štátny dlh sa vymkol spod kontroly, tvrdia experti

31.08.2011 22:04
Mena, peniaze, euro, graf
Ilustračné foto Autor:

Grécky štátny dlh sa vymkol spod kontroly a vládne opatrenia na ozdravenie verejných financií zlyhávajú. Konštatoval to v stredajšej správe nezávislý parlamentný výbor expertov. Správa vyšla v dňoch, keď v Aténach s vládou rokuje inšpekčný tím "trojky" medzinárodných veriteľov pred plánovaným uvoľnením ďalšej splátky finančnej pomoci.

Výbor založený v roku 2010 ako nástroj nezávislej rozpočtovej kontroly ukázal pochmúrny obraz gréckej ekonomiky.

Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…]

„Strmý rast dlhu a vysoký primárny deficit … zhoršil do krajnosti dynamiku dlhu, ktorá sa vymkla kontrole,“ uviedli experti v mesačnej správe. Vyzvali vládu zdvojnásobiť úsilie pri potláčaní daňových únikov a znížení primárneho deficitu, teda deficitu bez započítania obsluhy dlhu.

„Je zrejmé, že problém krajiny nie je len vo veľkosti štátneho dlhu, ale v neschopnosti konsolidovať fiškálne hospodárenie. Napriek obrovskému úsiliu o fiškálnu adaptáciu neboli dosiahnuté primárne prebytky, naopak, ešte sa zvyšujú primárne deficity,“ uvádza správa.

Vláda poukazuje na to, že ekonomický prepad je hlbší, než sa čakalo, čo znižuje vládne príjmy a komplikuje snahy o ozdravenie verejných financií. Vláda od vlaňajška razantne škrtá výdavky, najmä platy a výhody štátnych zamestnancov, a zvyšuje dane, čo vyvoláva vlny verejných protestov a nepokojov.

Inšpektori Európskej únie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu teraz skúmajú plnenie podmienok gréckeho úverového programu a ich dobrozdanie je podmienkou uvoľnenia ďalších ôsmich miliárd eur z minuloročnej úverovej pomoci. Informované zdroje agentúre Reuters povedali, že plnenie cieľov programu je ohrozené a nie je to len kvôli ekonomickej recesii, pretože obavy sa týkajú nielen vládnych príjmov, ale aj výdavkov. Vláda tiež musí do konca septembra získať prostredníctvom privatizácie 1,7 miliardy eur, zatiaľ má ale len 400 miliónov eur.

Vlani v máji sa EÚ a MMF s Gréckom dohodli na trojročnom úvere 110 miliárd eur. Grécko však nebude schopné vrátiť sa v krátkom čase na finančné trhy, ako bolo plánované. V júli mu preto kvôli obavám z dopadov bankrotu na eurozónu únia sľúbila ďalší balík 109 miliárd eur.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku