Záujem o výmenu gréckych dlhopisov majú tri štvrtiny veriteľov

17.09.2011 12:21
euro, peniaze, graf
Ilustračné foto Autor:

Takmer 75 percent súkromných veriteľov naznačilo, že majú záujem zúčastniť sa výmeny gréckych štátnych dlhopisov, ktorá je súčasťou druhého záchranného programu Grécka. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na niekoľko zdrojov.

Grécko si pritom stanovilo za cieľ získať na výmenu dlhopisov 90 percent veriteľov a nižší počet by mohol ohroziť druhý záchranný balík.

Podľa zdrojov s návrhom vyjadrilo súhlas 70 až 75 percent bánk, poisťovní a ďalších súkromných držiteľov gréckeho dlhu. Výmena dlhopisov je kľúčovou podmienkou k tomu, aby sa druhý záchranný plán Grécka v celkovom objeme 109 miliárd eur vôbec realizoval.

Nižší príspevok od súkromných veriteľov tak teraz budú musieť vyrovnať buď vlády eurozóny, alebo veritelia, ktorí na dohodu pristúpili, budú musieť prijať vyšší podiel na pomoci. Už teraz sa očakáva, že v rámci výmeny prídu zhruba o 21 percent hodnoty obligácií, ktoré majú vo vlastníctve.

Belgický minister financií Didier Reynders sa snažil bagatelizovať prípadné ťažkosti, ktoré by vznikli nižšou účasťou súkromných veriteľov. Podľa neho by v takomto prípade mohol byť využitý aj záchranný fond EFSF – euroval.

„Máme mať konečné údaje do polovice októbra a keď bude potvrdené číslo 70 až 75 percent, budeme sa musieť pozrieť na dostupné nástroje, ktorými budeme môcť zareagovať,“ povedal.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku