Nákupy za hranicami výrazne zlacneli

, 22.09.2011 20:00, aktualizované: 23.09.2011 12:00
nákupy, Vianoce, obchod
Ilustračné foto Autor:

Ľudia opäť vo veľkom navštevujú obchody za slovenskými hranicami. Hodnota okolitých mien totiž klesá, vďaka čomu sa rodinám čoraz viac opláca vycestovať na nákup do Maďarska, Poľska i Česka.

Na nákupoch či pri tankovaní totiž môžu ušetriť desiatky eur. Napríklad maďarský forint či poľský zlotý za posledný mesiac voči euru zlacneli o viac ako sedem percent. Česká koruna stratila necelého 1,6 percenta.

Pri bežnom nákupe v Maďarsku tak ľudia môžu podľa zistení denníka Pravda ušetriť viac ako dve eurá. Jedná sa o nákup litra polotučného mlieka, kilogramu svetlého chleba, desiatich vajec, kila cukru a 250 gramov mletej kávy so 100-percentným podielom odrody Arabica. Všetky porovnávané tovary boli v akciových ponukách a mali rovnaké značky či zloženie.

Lacnejúci forint opäť oživil chuť Slovákov aj po nákupe maďarských nehnuteľností. „Napríklad byt s rozlohou 55 štvorcových metrov v novostavbe pár stoviek metrov od hraníc môžu ľudia kúpiť za 55-tisíc eur,“ hovorí realitný maklér spoločnosti Re-Max Mikuláš Rusó. Ak by sa forint oslaboval ešte viac, cena už neklesne. ,,Je totiž pevne stanovená v eurách," dodáva Rusó.

Lacnejšie je aj tankovanie

Plné Slovákov sú však aj čerpacie stanice v pohraničí. Napríklad v poľskom meste Bielsko-Biała sú pri veľkých nákupných centrách kolóny áut so slovenskými aj českými značkami. „Nakúpia, vyčkajú si v aute rad na pumpe pri hraniciach, natankujú a idú domov,“ hovorí Zuzanna Pankowicz, ktorá býva v Poľsku neďaleko mesta Bielsko-Biała.

Lacnejší benzín ako na Slovensku totiž podľa štatistík Európskej komisie môžu motoristi natankovať v Poľsku, Maďarsku i Česku. Pri nafte je drahšie iba Česko. Severní i južní susedia majú ceny nižšie. „Na Slovensku sa nikdy neoplatilo tankovať,“ tvrdí poľský zámočník Adrian Mojzyszek, ktorý denne cestuje autom za svojimi zákazníkmi a býva neďaleko slovensko-poľských hraníc. „Teraz je však rozdiel v cenách zrejme ešte viditeľnejší,“ dodáva Mojzyszek. Tovar v Poľsku je dlhodobo spravidla lacnejší ako na Slovensku. Na druhej strane sa často diskutuje o jeho kvalite.

Dôvodom je kríza

Kým od druhého polroka 2009 sa okolité meny voči euru prakticky stále posilňovali, teraz je situácia opačná. Obchodníci na medzinárodných trhoch sa totiž obávajú novej vlny finančnej krízy, a tak poľské zloté, české koruny či maďarské forinty predávajú, čím znižujú ich hodnotu. U západných susedov situácia zatiaľ nie je až taká vážna ako na juh či sever od Slovenska. Podľa analytika totiž Česko ťaží z toho, že má vyšší rating ako Maďarsko či Poľsko. ,,Je však len otázkou času, kedy sa to zmení. Česko i Maďarsko totiž majú pomerne malú domácu spotrebu, takže sú do veľkej miery závislé na exporte. A keď export klesá, má to na hospodárenie krajiny nepriaznivý dopad," podotýka Peter Reguš z Trim Broker.

Poľsko má domácu spotrebu tovarov vysokú, takže kurz poľského zlotého by klesať nemal. Opak je však pravda. Kým na začiatku leta človek v zmenárni za jedno euro dostal kúpiť štyri zloté, dnes by za tú istú mincu dostal 4,37 zlotého. Peter Reguš to vysvetľuje veľmi úzkym nadviazaním poľskej meny na eurozónu. ,,Guvernér poľskej centrálnej banky Marek Belka nedávno uviedol, že na zlotý zaútočili zahraničné banky, čím znížili jeho hodnotu," vraví analytik.

Podobnému útoku čelí aj Maďarsko. Môže však pokračovať aj naďalej. Zrejme tam totiž bude platiť zákon, ktorý stanoví pevný konverzný kurz pri hypotekárnych úveroch v eurách a švajčiarskych frankoch, čo ohrozuje dôveryhodnosť krajiny a obľúbenosť forintu u špekulantov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku