Rentabilitu spoločností posilňujú zahraničné investície

12.01.2012 15:30
Peniaze, euro, mena
Ilustračné foto Autor:

Rentabilita spoločností, ktoré uskutočnili aspoň tri zahraničné investičné transakcie, je v nasledujúcich piatich rokoch po ich realizácii o 67 % vyššia, než je priemer trhu. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Ernst & Young.

„Naša analýza ukázala, že mať kvalitnú, premyslenú investičnú stratégiu zameranú na zahraničné investície je výhodou, ktorá zvyšuje rentabilitu investora viac než domáce fúzie a akvizície. Najhoršou alternatívou je však zostať pasívne sedieť v prípade, že disponujeme akvizičnými zdrojmi,“ uviedla partnerka spoločnosti Ernst & Young pre fúzie a akvizície Petra Wendelová.

V rokoch 2001 až 2007, to jest na vrcholoch ekonomických cyklov, bol podiel zahraničných fúzií a akvizícií na celkovom objeme investičných transakcií 26 až 27 %. „Rok 2011 bude asi málokto považovať za konjunktúrny, preto možno prekvapí, že aj tento rok bolo 25 % všetkých realizovaných transakcií zahraničných,“ dodal výkonný riaditeľ oddelenia transakčného poradenstva spoločnosti Ernst & Young v Slovenskej republike Jozef Mathia.

Z analýzy predchádzajúcich transakcií vyplýva, že priemerná hodnota investičnej transakcie na rozvíjajúcom sa trhu sa začne prudko zvyšovať asi tri až päť rokov po tom, čo sa na ňom objavili prvé fúzie a akvizície. „To znamená, že najviac budú profitovať tí, ktorí na novorodiace sa trhy prídu veľmi rýchlo. Ostatní sa budú musieť veľmi snažiť, aby si zabezpečili zaujímavý rast,“ uvádza sa v analýze. V rebríčku najvyspelejších trhov pre zahraničné fúzie a akvizície naďalej dominovali vyspelé štáty ako Kanada, Veľká Británia, USA, Francúzsko, Japonsko, Holandsko, Dánsko, Švédsko, Nemecko, Fínsko a Nórsko.

„Bez efektívnej investičnej stratégie pre rozvíjajúce sa trhy sa dnes žiadna významná spoločnosť nezaobíde. Kvalitné podnikové portfólio musí zahŕňať spoločnosti z rozvíjajúcich sa aj z vyspelých ekonomík,“ konštatovala Wendelová.

Spoločnosť Ernst & Young pracovala na analýze so vzorkou takmer tri tisíc investorov, ktorí počas každého sledovaného päťročného cyklu v rozpätí rokov 1995 až 2010 realizovali aspoň tri akvizície v hodnote väčšej než 1 % trhovej ceny kupujúceho. Ernst & Young patrí medzi najvýznamnejšie celosvetové firmy poskytujúce odborné poradenské služby v oblasti auditu a daňového, transakčného a podnikového poradenstva.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk