Bankári sa z krízy nepoučili, tvrdí správca Lehman Brothers

20.02.2012 07:17
Peniaze, dolár, jen, euro, libra
Ilustračné foto Autor:

Investiční bankári sa nedokázali z finančnej krízy dostatočne poučiť. V rozhovore pre nemecký denník Welt am Sonntag to povedal správca skrachovanej americkej investičnej banky Lehman Brothers Bryan Marsal, ktorý pracuje v poradenskej spoločnosti Alvarez & Marsal.

„Zaregistroval som v bankách určité zmeny, napríklad v riadení rizika. Základná filozofia sa však nezmenila,“ uviedol Marsal. „Každý je pripravený podstúpiť vysoké riziká, akonáhle vidí šancu, že tak zarobí o niečo viac peňazí ako konkurencia,“ do­dal.

Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…]

Banka Lehman Brothers vyhlásila bankrot v polovici septembra 2008 a stala sa symbolom globálnej finančnej krízy. Pád tejto banky bol najväčším podnikovým bankrotom v dejinách Spojených štátov.

„Riadenie rizík bolo príliš zlé a finančná situácia banky nebola dostatočne solídna,“ povedal ku krachu banky Marsal. Upozornil tiež, že niektoré opatrenia, ktoré majú zabrániť podobným kolapsom vo finančnom sektore, zatiaľ nie sú príliš účinné. „Predpisy pre lepšie riadenie rizík napríklad zostávajú dosť neurčité,“ uviedol.

Spoločnosť Alvarez & Marsal teraz radí Grécku aj niektorým ďalším európskym krajinám, ktoré zápasia s dlhovými problémami. „V bankovej kríze sa už Európa odrazila od dna. V oblasti štátnych dlhov má ale možno to najhoršie ešte pred sebou,“ povedal Marsal.

Jeho firemný partner Tony Alvarez sa podľa agentúry DPA však domnieva, že bankrotu silne zadlženého Grécka je možné zabrániť. „Keby predsa len došlo k insolvencii, potom by malo Grécko aj Európska únia urobiť všetko pre to, aby prebehla riadeným spôsobom, a obmedzili sa tak škody,“ povedal Alvarez.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
35,99
Sweet červené ruže a farebný lisiantus

Sweet červené ruže a farebný lisiantus

34,99
Kytica Zimona 19

Kytica Zimona 19

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk