Do Detvy sa pôjde o tri roky po diaľnici

Otvorenie súkromnej R1
Na cestu R1 by mohla onedlho za Zvolenom nadväzovať rýchlostná komunikácia R2 až do Košíc. Autor:

Kvalitná štvorprúdovka, ktorá teraz spája Bratislavu a Zvolen, by sa o tri roky mohla predĺžiť až do Detvy.

Rýchlostná cesta R2, ktorá sa má začínať pri Zvolene a má smerovať do Lučenca a Košíc, by tak bola aspoň sčasti hotová. „Napriek tomu, že bola zanedbaná príprava tohto projektu, tak by sme mohli úseky dať už do výstavby, a to Zvolen – Pstruša a Pstruša – Kriváň. Výstavba týchto dvoch častí R2 by sa mala začať približne o rok,“ potvrdil pre denník Pravda štátny tajomník ministerstva dopravy Andrej Holák.

Spolu sedemnásť kilometrov dlhý úsek by do výstavby mal ísť najneskôr 30. júna budúceho roka. K termínu začatia výstavby sa zaviazala aj vláda. Ako naznačuje dopravný expert Ľubomír Palčák z Výskumného ústavu dopravného, terén nie je náročný. „Sťažené podmienky na výstavbu začínajú v smere až od Detvy, tam sú pohoria. Postavenie cesty do Kriváňa sa dá stihnúť za dva roky a deväť mesiacov,“ počíta Palčák.

Najdôležitejším úsekom celého ťahu R2 je práve Zvolen – Pstruša za 142 miliónov eur, ktorý vytvorí obchvat troch obcí východne od Zvolena, cez Zvolenskú Slatinu, Vígľaš a Pstrušu, kadiaľ prechádza priemerne 15– až 16–tisíc vozidiel za deň. Ak sa termín výstavby podarí dodržať a reálne sa cesta do Pstruše dokončí v roku 2015, stavba sa bude financovať z eurofondov na aktuálne programové obdobie rokov 2007 až 2013.

Nadväzujúci desaťkilometrový úsek rýchlostnej cesty zo Pstruše do Kriváňa s odhadovaným stavebným nákladom 232 miliónov eur by sa tiež mohol začať stavať o rok. Existujúca cesta prvej triedy je denne obsadená 14– až 15–tisíc vozidlami. Postaviť polprofil cesty R2 sa dá reálne stihnúť do roku 2015, vtedy bude mať ešte šancu na eurofondy z aktuálneho programového obdobia. Jediným problémom, ktorý brzdí začiatok výstavby, je stav vykúpených pozemkov pod rýchlostnou cestou.

„Príprava je v katastrofálnom stave. Štyridsať percent pozemkov nie je vykúpených, čiže musíme maximálne zdynamizovať proces. Minulé vedenie rezortu dopravy asi spalo,“ povedal premiér Robert Fico (Smer) na výjazdovom rokovaní vlády v Poltári.

„Za tento stav nech sa poďakuje poslancovi Ľubomírovi Vážnemu, ktorý o tomto úseku len hovoril, ale vôbec nekonal. Zdedili sme spomínaný úsek v katastrofálnom stave a robili sme všetko pre to, aby sa začalo stavať čo najskôr, keďže sme mali na to vyčlenené prostriedky z eurofondov,“ tvrdí hovorca kresťanských demokratov Matej Kováč. Podľa neho exminister dopravy Ján Figeľ (KDH) ešte minulý rok vydal rozhodnutia na štyri úseky R2, aby sa ich výstavba začala verejne súťažiť.

Ďalšie úseky rýchlostnej cesty smerom na Rimavskú Sobotu budú stavané postupne. Podľa druhého štátneho tajomníka ministerstva dopravy Františka Palka jednotlivé úseky sú v rôznom stupni prípravy a ministerstvo sa musí vyrovnať s množstvom majetkovoprávnych otáznikov. Predpoklad je ale podľa Palka taký, že jeden z úsekov začnú stavať v roku 2014, v ďalších dvoch rokoch rozbehnú stavbu v ďalších častiach R–2. „Celkové ukončenie výstavby R2 je naplánované v roku 2021,“ dodal Palko.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk