Predaj paroplynového cyklu vraj nie je možné žalovať

13.12.2012 18:03
Euro, peniaze
Ilustračné foto Autor:

Predaj Paroplynového cyklu (PPC) nie je možné žalovať, ako to žiadal exminister vnútra Daniel Lipšic.

Podľa finančnej skupiny Penta to konštatuje najnovšie stanovisko Generálnej prokuratúry SR, ktoré získal PPC prostredníctvom svojich právnych zástupcov. Lipšic pred marcovými parlamentnými voľbami tvrdil, že privatizácia PPC bola nezákonná a štátu ňou vznikla škoda až 500 miliónov eur. Dozorujúci prokurátor však ešte v auguste odložil podnet Lipšica, ktorý chcel privatizáciu PPC zrušiť. Lipšic okrem podania podnetu počas predvolebného boja v marci 2012 podľa Penty neurobil nič preto, aby jeho podnet bolo možné komplexne posúdiť, dokonca ani nenapadol rozhodnutie prokuratúry.

„Právni zástupcovia PPC sami požiadali Generálnu prokuratúru SR, aby preskúmala zákonnosť postupu prokurátora, rozhodujúceho o odložení podnetu Daniela Lipšica,“ povedal agentúre SITA hovorca Penty Martin Danko. Preto právnici Penty podali nový podnet na preskúmanie zákonnosti, ktorý začala prešetrovať Generálna prokuratúra SR. Tá v decembri skonštatovala, že pri postupe prokuratúry porušenie zákona nezistila a nie je dôvod na prijatie žiadneho prokurátorského opatrenia vrátane žaloby na určenie neplatnosti.

Penta Investments získala PPC v roku 2004. Výberového konania na odkúpenie 90 % akcií vlastnených Fondom národného majetku (FNM) v PPC sa zúčastnilo 11 záujemcov, z ktorých 9 splnilo podmienky a 7 dalo ponuku. „Víťazom výberového konania sa nakoniec stala Penta, ktorá dala jednoznačne najvýhodnejšiu ponuku. Nikto z uchádzačov súťaže nespochybnil jej výsledky,“ skonštatovala v auguste tohto roka PR špecialistka Penty Lea Krčmáriková. Penta neskôr odkúpila aj zostávajúci 10-percentný balík akcií PPC od Slovenských elektrární.

Lipšic ešte ako minister tvrdil, že na základe 25-ročnej zmluvy so Slovenskými elektrárňami štát mal predraženou cenou do roku 2013 garantovať zisk PPC až do výšky 500 miliónov eur. Predaj štátneho podniku sa pritom mal uskutočniť pod cenu, keď ho za o niečo viac ako dve miliardy korún (asi 66 miliónov eur) získala spomedzi siedmich uchádzačov finančná skupina Penta. Táto investícia sa spoločnosti podľa exministra vnútra mala vrátiť v priebehu 1,5 roka. Lipšic v marci na tlačovej konferencii tiež uviedol že Penta v tendri zvíťazila aj napriek tomu, že neponúkla najvyššiu cenu. Označil to za „krištáľovo čistý prípad zjavne podvodného konania.“ Ako vyhlásil v tom čase Daniel Lipšic, „PPC je to pravé zlaté teľa Penty. Predstavuje asi 60 percent jej imania. A bez obchodov so štátom, najmä troch VÚB Kupón, PPC a VSŽ, by Penta dnes bola oveľa bezvýznamnejšia, ak by vôbec prežila a ešte existovala.“

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku