Pomôžeme Cypru za informácie o schránkových firmách, potvrdil Fico

15.03.2013 10:09
euro, peniaze, sporenie, úver, splátka
Ilustračné foto Autor:

Podmienkou Slovenska pre súhlas s finančnou pomocou pre Cyprus bude lepšia výmena informácií o cyperských firmách pôsobiacich na Slovensku. Po summite eurozóny to v piatok nadránom povedal slovenský premiér Robert Fico.

„Slovensko naďalej požaduje, aby Cyprus aktívnejšie spolupracoval s ostatnými členskými štátmi na výmene informácií,“ povedal Fico. Dodal však, že šéfovia vlád štátov eurozóny o pomoci Cypru nerokovali. To bude na programe mimoriadnej schôdzky ministrov financií v piatok podvečer v Bruseli.

„Na Slovensku pôsobí veľa cyperských firiem, ktoré sa zúčastnili privatizácie a tendrov. My chceme vedieť, kto sú skutoční vlastníci, nie kto sú riaditelia,“ vyhlásil Fico. „Očakávame od Cypru, že bude takéto informácie poskytovať. Bude to jedna z významných podmienok nášho prípadného súhlasu s pomocou Cypre,“ dodal.

Cyprus potrebuje miliardy eur na záchranu svojich bánk a odvrátenie platobnej neschopnosti. Doteraz sa hovorilo o 17 miliardách eur. Šéf Euroskupiny, holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem. ale v tomto týždni uviedol, že by mohlo stačiť desať miliárd eur.

"Mne sa nepáči, že na Slovensku sú cyperské firmy, o ktorých nič nevieme. Môžeme sa len dohadovať, že za týmito firmami sú možno známe slovenské osobnosti, možno aj z politiky, ktoré sa ukryli na Cyprus, pretože tam je to kryté určitým tajomstvom. Verím, že časom sa táto hádanka rozlúšti, "povedal Fico.

Podobné námietky má tiež Nemecko a ďalší zo 17 štátov eurozóny. „Nemecko má veľké výhrady, pokiaľ ide o pomoc Cypru – hlavne kvôli praniu špinavých peňazí a kvôli tomu, že tu je prepojenie mnohých podnikateľov s nie najlepšou povesťou z Ruska,“ povedal slovenský premiér v súvislosti s tým, že Cyprus býva často predstavovaný ako daňový raj pre bohatých Rusov.

Na schôdzke ministrov financií eurozóny minulý týždeň nová cyperská vláda súhlasila s nezávislým auditom, ktorý preverí, ako cyperské banky presadzujú opatrenia proti praniu špinavých peňazí. Cyprus požiadal o pomoc už vlani v júni. V februári Euroskupina odložila rozhodnutie o pomoci na obdobie po prezidentských voľbách na Cypre.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
26,99
Passion gerbera color

Passion gerbera color

19,99
Moss wall black mix

Moss wall black mix

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk