Slovenský národný letecký prepravca možno bude z emirátov

21.08.2013 16:42
Letisko Milana Rastislava Štefánika
Ilustračné foto Autor:

Slovensko bude možno už nedlho mať nového národného leteckého dopravcu. Podľa najnovšieho vydania týždenníka Plus 7 dní o vstup na trh má vážny záujem spoločnosť Etihad Airways zo Spojených arabských emirátov.

Formy budúcej spolupráce ešte nemajú definitívne kontúry, ale Bratislava je pre arabské aerolínie strategickým miestom, z ktorého sa im otvorí letecké nebo v celej Európskej únii. Slovensko má o bohatého strategického partnera z Arabského polostrova eminentný záujem.

„Zatiaľ je všetko iba v štádiu neoficiálnych rokovaní. Je niekoľko možností, ako by sa Etihad Airways mohli angažovať. Jedna z nich je, že by získali štatút slovenského národného leteckého dopravcu,“ povedal zdroj týždenníka Plus 7 dní. To by znamenalo, že by mali v podstate otvorené nebo v celej Európskej únii a mimo únie by v rámci dohôd mali v porovnaní s konkurenciou z neeurópskych krajín lepšie podmienky. „Ďalšou možnosťou je, že by iba mali základňu v Bratislave. Pravdepodobná je kombinácia oboch možností, výsledok bude jasný až po oficiálnych rokovaniach, ktoré sa začnú v októbri,“ citoval informátora časopis. Súčasťou rokovaní bude nielen osobná doprava, ale aj nákladná.

V júni tohto roku navštívila Slovensko delegácia zo Spojených arabských emirátov. Viedol ju námestník ministra zahraničných vecí Khalid Ghanim Al-Ghaitha a spolu s ním prišli aj významní podnikatelia. Témou stretnutia boli aj možnosti uzatvorenia dohôd o ochrane investícií a o zamedzení dvojitého zdanenia, ale aj prípadné otvorenie komerčnej leteckej linky zo Spojených arabských emirátov s využitím letiska Bratislava.

Etihad Airways a srbské aerolínie JAT Airways vytvorili v auguste tohto roku spoločnú firmu Air Serbia a získali pozíciu národného dopravcu. Srbsko však nie je v Európskej únii. „Etihad Airways sa pokúsili nedávno vstúpiť aj do Českých aerolínií (ČSA), ktoré boli vo finančných ťažkostiach. Nakoniec však z transakcie zišlo a do ČSA majetkovo vstúpil Korean Air,“ uviedol Plus 7 dní. Aj s týmto dopravcom majú arabské aerolinky dohodu o vzájomnom využívaní svojich letov, čím de facto vytvorili leteckú alianciu. Okrem toho Etihad Airways kúpili tretinový podiel v Air Berlin a získali domovské letisko v Berlíne. „Pre nich bolo kľúčové z obchodného hľadiska získať aj prístup do Viedne. Lenže tam už operujú konkurenčné dubajské Emirates Airlines. Preto majú záujem o Bratislavu,“ povedal týždenníku človek z leteckého prostredia.

#Bratislava #letisko #aerolinky #Etihad Airways #prepravca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku