Úrad jadrového dozoru: Mochovce sa dajú dostavať v termíne

16.12.2014 13:05

Aktuálne termíny dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) sú reálne. Myslí si to Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD).

Ako však na stretnutí s novinármi povedal generálny riaditeľ sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností ÚJD Peter Uhrík, pred Slovenskými elektrárňami, ktoré mochovecké bloky dostavujú, stojí veľká výzva v podobe systematickej a intenzívnej práce.

„Ak budú pracovať naplno a dobre organizovať prácu, bez zbytočných zdržaní, a nepríde niečo, čo je medzi nebom a zemou, tak je dobrá šanca, aby termíny stihli. Elektráreň sa nebude uvádzať do prevádzky pokiaľ nebude všetko splnené. Veľmi starostlivo to sledujeme,“ povedal Uhrík.

Tretí mochovecký blok by mal byť aj vďaka prijatým opatreniam definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017. Podľa pôvodných plánov sa však dostavba mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Podľa elektrární najviac zdržalo dostavbu mochoveckých blokov zavedenie nových bezpečnostných vylepšení, ktoré so sebou priniesla havária v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima.

S tvrdením, že implementácia nových bezpečnostných systémov do projektu bol hlavným dôvodom meškania dostavby Mochoviec, však ÚJD veľmi nesúhlasí. „Je pravda, že Slovenské elektrárne museli vykonať úpravy projektu. Nemyslím si však, že tie úpravy projektu, keby to bol dobre rozbehnutý projekt, by narobili toľko problémov,“ uviedla predsedníčka ÚJD Marta Žiaková. „Celkom si nemyslím, že nové bezpečnostné opatrenia znamenajú zbrzdenie dostavby Mochoviec. Určite k tomu prispievajú, ale nepredpokladám, že by to bol nejaký majoritný dôvod, pretože na ostatných elektrárňach sa tie opatrenia inštalovali počas generálnych opráv blokov. Napríklad na jadrovej elektrární V2 v Jaslovských Bohuniciach sú už nainštalované všetky,“ doplnil Uhrík.

Tretí blok je v súčasnosti dostavaný na takmer 80 % a štvrtý na 60 %. Na treťom bloku sa v súčasnosti už začal proces spúšťania. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 miliárd eur. Začínalo sa však na sume 2,8 miliárd eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 miliárd eur. Tak štátni predstavitelia, ako aj manažment elektrární už veria, že termíny dostavby aj suma potrebná na tento projekt sú už konečné.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Na dostavbe pracovalo počas špičky 5 200 ľudí v 150 dodávateľských spoločnostiach. Slovenské firmy sa na dostavbe podieľali 54 percentami. Nasledovali české spoločnosti s podielom 21 % a talianske s 10-percentným podielom. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

#Slovenské elektrárne #Mochovce
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
42,99
Sweet červené ruže a hypericum

Sweet červené ruže a hypericum

39,99
Amore červené ruže

Amore červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk