Slovensko prehralo súd o odškodné za zákaz zisku poisťovní

26.12.2014 11:04

Slovensko prehralo ďalší súd o odškodné za zákaz zisku poisťovní. SR je tak bližšie k tomu, aby sa podrobila arbitrážnemu rozsudku a odškodnila holandskú spoločnosť Achmea za to, že si zo zdravotnej poisťovne Union nemohla ťahať dividendy, informuje o tom portál TREND.sk

V článku zverejnenom na Štedrý deň pripomína, že vyplácanie zisku zakázala v roku 2007 prvá vláda Roberta Fica. Ústavný súd SR v roku 2011 vyriekol, že to bolo v rozpore s Ústavou SR. Proti rozhodnutiu Vyššieho krajinského súdu vo Frankfurte sa môže Slovensko odvolať a Ministerstvo financií SR avizuje, že tak aj urobí.

„Slovenská republika je pripravená využiť všetky dostupné právne prostriedky proti arbitrážnemu rozhodnutiu, vrátane nasledujúceho kroku, ktorým je podanie odvolania (na nemecký Najvyšší spolkový súd),“ píše sa v stanovisku pre TREND.sk.

Ako ďalej informuje portál, Slovensko má podľa arbitrážneho rozsudku zaplatiť odškodné 22,1 milióna eur, úročenie túto sumu medzičasom navŕšilo o ďalších 7,3 milióna eur. Achmea má okrem toho nárok na ďalších 2,9 milióna eur za právnikov. Vláda R. Fica celý balík síce odmieta zaplatiť, ale už od mája 2013 blokuje exekútor v prospech spoločnosti Achmea zhruba 30 miliónov eur na účtoch, ktoré máme v Luxembursku.

Ministerstvo financií potvrdilo, že exekúcia v Luxembursku nebola uzatvorená. „Peniaze sú stále blokované,“ potvrdil aj hovorca poisťovacej skupiny Achmea Bert Rensen. Nič na tom nemení ani aktuálne rozhodnutie súdu vo Frankfurte. Výsledok exekúcie bude závisieť až od verdiktu nemeckého Najvyššieho spolkového súdu, či výsledok arbitráže so spoločnosťou Achmea zruší alebo potvrdí. Slovensko sa proti výsledku arbitráže bráni tvrdením, že rozhodcovská doložka v medzištátnej dohode o ochrane investícií s Holandskom, podľa ktorej arbitráž prebehla, už neplatí. Vstupom Slovenska do Európskej únie (EÚ) podľa Ministerstva financií SR prešla právomoc riešiť spory s investormi na Európsku komisiu a Súdny dvor EÚ, uvádza sa ďalej v článku „Slovensko prehralo ďalší súd o odškodné za zákaz zisku poisťovní“.

Ministerstvo financií SR sa nádeja, že nemecký Najvyšší spolkový súd posunie prípad na Súdny dvor EÚ. „Je (to) dosť možné,“ myslia si na ministerstve. Keby nakoniec eurosúd povedal, že spor o zisk zdravotných poisťovní nemali riešiť arbitri, ale Európska komisia, pre Slovensko by to nemusela byť výhra. Odškodné by totiž mohla nielen znížiť či úplne zamietnuť, ale naopak určiť jeho výšku aj nepriaznivejšie pre Slovensko, uvádza sa tiež v článku.

#Slovensko #Union
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku