Vlani na Slovensku zbankrotoval rekordný počet firiem

Na Slovensku vlani ohlásilo úpadok rekordných 407 firiem. Napriek tomu v krajine klesla nezamestnanosť. Podľa slovenských webov to vyplýva z najnovšej analýzy spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau.

05.01.2015 14:22
debata (7)

Analýza uvádza, že počet podnikov, ktoré sa v roku 2014 dostali do konkurzu, stúpol oproti pôvodne rekordnému roku 2013 o 13 firiem. Najrizikovejšie pritom bola rovnaké odvetvia ako v predchádzajúcich rokoch – obchod, priemysel a stavebníctvo.

Na druhej strane ale napriek početným krachom firiem klesla nezamestnanosť. V januári 2014 bolo bez práce celkovo 402 124 ľudí, zatiaľ čo na konci novembra ich prácu nemalo 374 018. To je pokles o 28 000. K úbytku nezamestnaných výrazne prispeli ľudia, ktorí odišli do penzie. Počet dôchodcov vzrástol o 26 000 na viac než milión.

„Vlaňajší rok sa zapíše do histórie začatím reštrukturalizácie dvoch stavebných gigantov. Spoločnosti Doprastav a Váhostav zamestnávali 1000 až 1999 ľudí a reštrukturalizácia bola povolená aj ďalším trom väčším stavebným firmám sa 100 až 149 zamestnancami,“ uvádza CRIF – Slovak Credit Bureau.

Doprastav aj Váhostav patria medzi päticu najväčších stavebných firiem na Slovensku. Obe firmy sa dostali do finančných ťažkostí a iba vďaka súdnej ochrane pred veriteľmi sa vyhli bankrotu – Doprastav už na jar a Váhostav v októbri.

Slovenské stavebníctvo zaznamenalo výraznejší prepad po prepuknutí globálnej krízy. Stavebná produkcia klesá od roku 2009 a k oživeniu sektora napriek skorším predpokladom nedošlo ani vlani.

Medzi bankrotujúcimi firmami sa ocitli aj niektoré mediálne známe spoločnosti, pripomína sa v analýze spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau. Do konkurzu sa dostali napríklad Medina Tours, Auto Bavarija, Amer Slovakia Kremnica alebo Kúpele Brusno. Najviac konkurzov bolo vyhlásených v Bratislavskom kraji, kde ale tiež podniká najviac subjektov. Naopak, najmenej firiem zbankrotovalo v Trenčianskom kra­ji.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #bankrot