Babišove Duslo môže dostať od štátu stimuly za investície, Brusel súhlasí

, 06.01.2015 13:13
Duslo, Šaľa
Chemická fabrika Duslo požiadlaa vládu o pomoc vo forme úľavy na daniach. Autor: ,

Európska komisia nemá námietky proti plánu Slovenska poskytnúť spoločnosti Duslo pomoc vo výške 58 miliónov eur. Krok je v súlade s európskymi pravidlami o štátnej pomoci, uviedla v utorok komisia.

Duslo, ktoré vyrába dusík, priemyselné hnojivá a ďalšie chemické produkty, je súčasťou českého konglomerátu Agrofert ministra financií Andreja Babiša.

Podľa komisie slovenská pomoc firme „podporí ciele regionálneho rozvoja bez toho, že by neprípustným spôsobom narúšala hospodársku súťaž v rámci jednotného trhu“.

Proti udeleniu pomoci Dusľu Šaľa vystupovali slovenskí europoslanci Richard Sulík (SaS) a Ivan Štefanec (SDKÚ-DS), ktorí chceli v Bruseli lobovať, aby ju Slovensko nemohlo poskytnúť (viac v článku Sulík so Štefancom chcú lobovať v Bruseli proti stimulom pre Duslo Šaľa).

Slovensko oznámilo vlani v júni zámer poskytnúť firme daňové stimuly vo výške 58 miliónov eur, chce tak podporiť modernizáciu zariadení na výrobu amoniaku v juhoslovenskom meste Šaľa. Komisia v utorok pripomenula, že v tejto oblasti je vysoká nezamestnanosť, životná úroveň nižšia ako priemer EÚ a regionálna pomoc je preto opodstatnená.

Duslo bude investovať celkovo 310 miliónov eur. Projekt má umožniť zachovanie približne 1800 pracovných miest priamo v závode a stoviek ďalších v spoločnostiach, ktoré sú jeho dodávateľmi. Komisia uviedla, že podiel Dusla na väčšine významných trhov je relatívne nízky aj potom, keď sa zohľadnia predaje realizované jeho materskou spoločnosťou.

„Komisia preto dospela k záveru, že pozitívne účinky opatrení na zamestnanosť a hospodársky rozvoj jednoznačne prevažujú na akýmikoľvek možnými negatívnymi dôsledkami na hospodársku súťaž,“ píše sa v tlačovej správe.

Cieľom regionálnej pomoci je znižovanie rozdielov medzi bohatšími a chudobnejšími oblasťami v EÚ prostredníctvom stimulov firmám, aby investovali v menej rozvinutých regiónoch. Stanovené sú pritom kritériá, podľa ktorých môžu členské krajiny únie podobné investície podporiť. Komisia posudzuje, či došlo k naplneniu týchto podmienok – ak áno, projekt schváli a opatrenia môžu byť realizované.

#Duslo Šaľa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
25,99
Elite ružové tulipány, ruže, hyacinty

Elite ružové tulipány, ruže, hyacinty

39,99
Smútočná kytica biele chryzantémy

Smútočná kytica biele chryzantémy

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk