MF: Rezignácia Varufakisa potvrdzuje, že nevie dodržať sľuby

06.07.2015 12:08

Grécky minister financií Janis Varufakis svojím odstúpením potvrdil, že nedokáže dodržať svoje sľuby Grékom. Konštatuje to slovenské ministerstvo financií v reakcii na správu o Varoufakisovej rezignácii.

„Rezignáciu gréckeho ministra financií vnímame aj ako potvrdenie toho, že nemôže dodržať to, čo včera sľúbil. To znamená, že dnes nevie otvoriť banky a zabezpečiť dohodu s veriteľmi do 24 hodín,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva.

Rezort financií zároveň zopakoval vyjadrenia ministra Petra Kažimíra, podľa ktorého s výsledkom referenda prichádza možný krízový scenár postupného odchodu Grécka z eurozóny. „Rešpektujeme rozhodnutie ľudí v Grécku. Odmietnutie reforiem ale nemôže znamenať jednoduchší prístup k ďalším peniazom,“ píše ministerstvo.

Varufakis svoju rezignáciu oznámil v pondelok. Vo svojom stanovisku uviedol, že si „je vedomý“, že niektorí predstavitelia eurozóny ho považujú za nevítaného na stretnutiach ministrov financií eurozóny (Eurogroup). Grécky premiér Alexis Tsipras podľa Varufakisa „usúdil, že jeho odstúpenie by mohlo byť nápomocné na ceste k dohode“. „To je dôvod, pre ktorý odstupujem,“ povedal Varufakis.

Varufakis svoju rezignáciu oznámil deň po referende v Grécku, v ktorom občania odmietli dohodu s veriteľmi. Pri referende o prijatí podmienok medzinárodných veriteľov hlasovalo v nedeľu v Grécku proti, teda „nie“, 61,31 zúčastnených voličov. Hlasy „áno“ odovzdalo 38,69 percenta zúčastnených. Vyplýva to z údajov, ktoré po sčítaní všetkých hlasovacích lístkov v noci na pondelok zverejnilo grécke ministerstvo vnútra.

#Grécko #trojka veriteľov #eurozóna #Janis Varufakis
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku