Štvorprúdovka zmení ľuďom kvalitu života

, 18.12.2015 12:00
Hendrichovce, Nová diaľnica
Nová diaľnica dovolí vydýchnuť si najmä obyvateľom obcí Bertotovce, Hendrichovce a Chminianska Nová Ves. Autor: ,

Obyvatelia obcí pri Prešove si vydýchnu. Posledný úsek diaľnice medzi Fričovcami a Sviniou, ktorý vo štvrtok oficiálne otvorili, bude mať veľký dosah na život pre ľudí z Hendrichoviec, Chminianskej Novej Vsi, ale aj z Bertotoviec. Z ich ciest zrazu zmizne veľa osobných, no aj nákladných áut a oni naraz budú zažívať roky nevídanú situáciu. Pokoj na cestách.

Starosta Hendrichoviec s vyše 1 300 obyvateľmi Martin Martaus hovorí, že je už najvyšší čas. "Cez našu obec prechádza cesta 1/18, ktorá je hlavným cestným ťahom z Popradu na Prešov. Situácia na nej je už roky nenormálna. Prechádza ňou obrovský počet áut, čo ľuďom znepríjemňuje život. Keď vodiči vychádzajú z vedľajších ciest na hlavnú, neraz si počkajú aj desať minút, kým sa im to podarí.

Nová diaľnica dovolí vydýchnuť si najmä...
Nová diaľnica dovolí vydýchnuť si najmä obyvateľom obcí Bertotovce, Hendrichovce a Chminianska Nová Ves. Autor: Ľuboš Pilc, Pravda
Popravde som si myslel, že diaľnice sa už nedožijem. A predsa.
František Marinica

Takýto stav je u nás nielen cez týždeň, ale napr. aj v sobotu ráno. Sme radi, že sa toho zbavíme," konštatuje Martaus. Dodal, že nebezpečné bývalo u nich chodiť aj do kostola. Ten je vedľa hlavnej cesty. Podľa starostu si ľudia museli dávať veľký pozor a je len zázrak, že tam nedošlo k nejakej smrteľnej nehode.

Tisícky áut denne doteraz prechádzali aj Chminianskou Novou Vsou. Jej starosta Peter Konečný je nesmierne rád, že situácia sa konečne zmení. „Najmä ma teší odklon nákladnej a kamiónovej dopravy. Hustá premávka bývala u nás často príčinou dopravných nehôd, neraz aj smrteľných. Naposledy došlo u nás k takej asi pred tromi rokmi,“ poznamenáva. Od diaľnice Konečný očakáva, že z ich obce zoberie podstatnú časť dopravy, čím sa skvalitní život obyvateľov, odbúra sa hlučnosť a zlepší sa životné prostredie.

Cez susedné Bertotovce síce frekventovaná cesta 1/18 priamo neprechádza, no miestny starosta František Marinica zdôrazňuje, že diaľnica prinesie výhody aj im. „Pocítia to najmä starší ľudia, ktorí chodia do kostola. Ten lemuje frekventovaný úsek 1/18, ktorým doteraz prechádzali autá, preto si ľudia museli dávať veľký pozor. Popravde som si myslel, že diaľnice sa už nedožijem. A predsa,“ dodal s potešením.

(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#zlepšenie #hen #diaľnice
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
59,99
Grande krémové  ruže

Grande krémové ruže

39,99
Smútočná kytica biele chryzantémy

Smútočná kytica biele chryzantémy

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk