Venezuela žiada o stretnutie krajín vyvážajúcich ropu

22.01.2016 10:00

Venezuelský minister pre ropu Eulogio del Pino vo štvrtok vyzval členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ako aj nečlenské krajiny, ktoré vyvážajú ropu, aby sa vo februári stretli a rokovali o posilnení cien ropy.

Podľa del Pina, ktorého krajina sa pre negatívny vývoj na trhu s ropou dostala do recesie, by bola primeraná cena za barel ropy na úrovni 60 USD.

„S viacerými ministrami konzultujeme mimoriadne stretnutie OPEC-u. Chceme pozvať aj nečlenské krajiny OPEC-u, pretože všetci sme výrazne pod rovnovážnymi cenami… Každá krajina hlási znižovanie investícií a prepúšťanie zamestnancov. Je to žalostná situácia,“ povedal del Pino. Venezuela už dlhšie žiada o mimoriadne stretnutie, kde by sa rokovalo o cenách ropy, ktoré boli v predchádzajúcich dňoch najnižšie od roku 2003. Členské krajiny OPEC-u však takéto stretnutie odmietajú.

„Potrebujeme také zníženie ťažby ropy, ktoré teraz umožní stabilizáciu cien. Každý deň (ceny ropy) klesnú o 3 USD za barel, posilnia o 3 USD za barel. To nám nedovoľuje plánovať,“ uviedol venezuelský minister pre ropu. Priemerné výrobné náklady Venezuely na jeden barel ropy sú 13 USD. Del Pino však informoval, že krajina chce výrobné náklady znížiť na 10 USD za barel.

#OPEC #ropa #Venezuela
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk