Dodávky smartfónov vlani stúpli o desatinu na nový rekord

29.01.2016 06:30

Celosvetové dodávky inteligentných telefónov sa v minulom roku zvýšili o desať percent na rekordných 1,433 miliardy prístrojov. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré na svojich internetových stránkach zverejnila výskumná spoločnosť International Data Corporation (IDC).

Jednotkou na trhu zostal juhokórejský výrobca Samsung Electronics, zaznamenal však výrazne pomalší rast ako jeho hlavní konkurenti. Dodávky Samsungu stúpli iba o dve percentá na 324,8 milióna prístrojov. Jeho trhový podiel sa tak znížil na 22,7 percenta z 24,4 percenta v roku 2014.

Druhé miesto opäť obsadil americký rival Apple, ktorý zvýšil dodávky o 20 percent na 231,5 milióna prístrojov. Jeho trhový podiel tak stúpol na 16,2 percenta z predvlaňajších 14,8 percenta.

Ešte výraznejší nárast vlani zaznamenala čínska spoločnosť Huawei, ktorej dodávky stúpli o 44 percent na 106,6 milióna kusov. Trhový podiel Huawei dosiahol 7,4 percenta. Firma tak zvýšila náskok pred domácimi konkurentmi Lenovo (5,2 percenta) a Xiaomi (4,9 percenta) a upevnila si tretiu pozíciu na svetovom trhu.

„Zvyčajne sa konverzácie na trhu s inteligentnými telefónmi točia okolo Samsungu a Applu. Silné výsledky Huawei však ukazujú, ako veľmi táto značka vyrástla,“ uviedla analytička IDC Melissa Chauová. „Je tu síce veľa neistoty okolo spomaľovania hospodárskeho rastu v Číne, Huawei je však jednou z mála čínskych značiek, ktoré sa úspešne rozšírili po celom svete. Takmer polovica jej dodávok smeruje mimo Čínu,“ upozornila.

#Apple #Samsung #smartfón #Huawei
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku