Slováci nemajú trpezlivosť na dlhodobé investovanie

08.05.2016 13:15

Takmer tretina Slovákov nemá dostatočnú vôľu, aby si počkala na výnos z investovania 20 alebo viac rokov.

“Aj napriek tomu, že vytrvalosť v investovaní je dôležitá a investori sú za ňu väčšinou odmenení nižšou volatilitou a potenciálom vyššieho výnosu, javí sa tretine populácie investičný časový horizont dvadsať a viac rokov ako príliš dlhý,” povedal Miroslav Ovčarik, Country manager Pioneer Investments SR. Ideálne podľa neho je, keď si investor zvykne na pravidelné investície.

Investičná skupina Pioneer Investments v prieskume zistila, že len 16 % opýtaných si myslí, že časový horizont dvadsať a viac rokov je pre investície ideálny, prípadne takúto investíciu už využíva. Krátkodobé vytýčené ciele dokončí takmer polovica respondentov, naproti tomu dlhodobé ciele len 14 % oslovených. Životne dôležité ciele sa darí stopercentne napĺňať necelej štvrtine Slovákov, finančne náročné úlohy vždy dokončí len asi jeden z desiatich.

Neberúc do úvahy krátkodobé ciele, výsledky prieskumu podľa Ovčarika ukazujú, že ľudia sú najčastejšie schopní dokončovať to, čo považujú za životne dôležité. “Pokiaľ si dokážu aj v investovaní stanoviť ten správny cieľ, ktorý bude v ich živote hrať dostatočne dôležitú úlohu – napríklad zabezpečenie na dôchodok, predčasné splatenie hypotéky alebo úspory na štúdium detí – môže sa táto méta stať dostatočnou motiváciou na prekonanie nedôvery v dlhodobý horizont,” dodal Ovčarik.

Prieskum uskutočnila agentúra STEM/MARK pre investičnú skupinu Pioneer Investments vo februári 2016 na vzorke 500 mužov a žien vo veku 18 až 60 rokov.

#investovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku