Cena za zelenú elektrinu je na Slovensku jedna z najnižších v EÚ

Slovensko patrí medzi krajiny Európske únie, kde odberatelia elektriny platia za zelenú elektrinu jednu z najnižších súm.

14.07.2016 12:22
debata

Vyplýva to z analýzy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Najnižšie výkupné ceny elektriny vyrobenej prostredníctvom obnoviteľného zdroja má Slovensko pri slnečných, veterných aj vodných elektrárňach. Naopak, jednu z najvyšších výkupných cien máme pri elektrine vyrobenej z biokvapaliny, takzvanej tekutej biomasy.

Pri slnečných elektrárňach s výkonom do 30 kilowattov je na Slovensku výkupná cena na úrovni 0,088 eura za kilowatthodinu. Za nami nasleduje Česká republika s výkupnou cenou 0,095 eura za kilowatthodinu a Maďarsko s výkupnou cenou 0,102 eura za kilowatthodinu. Najviac zaplatia za elektrinu vyrobenú v slnečných elektrárňach Francúzi, a to v priemere 0,135 eura za kilowatthodinu.

Najnižšiu výkupnú cenu má Slovensko aj pri veterných elektrárňach, a to 0,070 eura za kilowatthodinu. Za veternú energiu si najviac priplatia Maďari, keď ich výkupná cena elektriny pri tomto obnoviteľnom zdroji sa pohybuje na úrovni 0,114 eura za kilowatthodinu. Prvenstvo v najnižšej výkupnej cene má Slovensko aj pri vodných elektrárňach s výkonom do päť megawattov. Kým u nás je hodnota výkupnej ceny pri tomto zdroji na úrovni 0,070 eura za kilowatthodinu, v Maďarsku to je 0,114 eura a v Českej republike 0,121 eura za kilowatthodinu.

Celkom štedré výkupné ceny zelenej elektriny má Slovensko nastavené pri geotermálnej energii. U nás by sme v prípade existencie nejakej geotermálnej elektrárne zaplatili za elektrinu vyrobenú v nej 0,155 eura za kilowatthodinu. Vyššiu výkupnú cenu už má len Francúzsko (0,240 eura) a Nemecko (0,252 eura). Najnižšiu výkupnú cenu pri tomto druhu obnoviteľného zdroja má Rakúsko, a to 0,074 eura za kilowatthodinu.

Pri biomase je najnižšia výkupná cena v Nemecku (0,081 eura) a najvyššia v Rakúsku (0,146 eura). Slovensko má tretiu najnižšiu výkupnú cenu elektriny vyrobenej prostredníctvom biomasy, a to 0,096 eura za kilowatthodinu. Inak je to už pri biokvapaline, takzvanej tekutej biomase. Najvyššiu výkupnú cenu tu má Maďarsko (0,114 eura) nasledované Slovenskom (0,091 eura). Najnižšiu výkupnú cenu pri tomto obnoviteľnom zdroji má Rakúsko, a to 0,057 eura za kilowatthodinu. Slovensko nie je najlacnejšie ani pri bioplyne. Najnižšiu výkupnú cenu elektriny vyrobenej z bioplynu má Rakúsko (0,049 eura), najvyššiu Maďarsko (0,114 eura). Slováci zaplatia za elektrinu vyrobenú prostredníctvom bioplynu 0,073 eura za kilowatthodinu, čiže tretiu najvyššiu a tretiu najnižšiu.

Slovensko má podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví vysoký potenciál využívania obnoviteľných zdrojov energie. "Ak porovnáme ich využívanie za posledných viac ako desať rokov, tak zistime, že kým v roku 2002 bol podiel obnoviteľných zdrojov na úrovni asi 1,6 % z celkovej spotreby primárnych energetických zdrojov, tak v súčasnosti je to už nad 10 %,“ konštatoval vo svoje analýze regulátor.

Regulátor porovnával výkupné ceny elektriny vyrobenej v obnoviteľných zdrojoch v okolitých krajinách okrem Poľska aj v Nemecku a vo Francúzsku. Teda v štátoch, kde je systém podpory obnoviteľných zdrojov porovnateľný. V Poľsku nie je zavedený systém výkupných cien, elektrická energia z obnoviteľných zdrojov je podporovaná prostredníctvom systému kvót a daňových úľav a do celkového porovnania nie je preto začlenené.

debata chyba
Viac na túto tému: #zelená energia