Rezort hospodárstva dá najviac na výskum a inovácie

Ministerstvo hospodárstva by malo v budúcom roku hospodáriť so sumou takmer 251 mil. eur.

V medziročnom porovnaní by si tak mal rezort hospodárstva polepšiť o necelých 9,5 mil. eur. Výdavky ministerstva budú smerovať do reštrukturalizácie priemyselných odvetví, podpory podnikania, podpory investičných projektov, inovácii, do výskumu a na administratívu. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2017 až 2019, ktorý v stredu schválila vláda.

Čítajte viac

Najviac prostriedkov pôjde do výskumu a inovácii, a to bezmála 100 mil. eur. Tieto financie pochádzajú z operačného programu, čiže ide o eurofondy. „Prostriedky sú určené najmä na podporu rastu výskumno-vývojových a inovačných kapacít v priemysle a službách, podporu podnikania prostredníctvom uľahčenia využívania nových nápadov v hospodárstve, podporu zakladania nových firiem, a to aj prostredníctvom podnikateľských inkubátorov,“ píše sa v návrhu rozpočtu.

Zhruba 66 mil. eur z kapitoly ministerstva hospodárstva bude určených na reštrukturalizáciu priemyselných odvetví. Výdavky v tejto oblasti sú smerované do oblasti uhoľného baníctva na deputátne uhlie pre dôchodcov a vdovy po baníkoch. V oblasti rudného baníctva sú výdavky určené na technické práce na útlm a na zákonné sociálne náklady. Výdavky ďalej smerujú na zabezpečovanie alebo likvidáciu starých banských diel a ich následkov. Najviac z týchto financií v objeme zhruba 64 mil. eur však zhltne odvod do Národného jadrového fondu.

Na podporu investičných projektov je vyčlenených 45 mil. eur. „V porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2016 rastú o 40,6 mil. eur najmä z dôvodu nárastu výdavkov na investičné projekty,“ uvádza sa v návrhu rozpočtu. Na podporu podnikania by malo ísť v budúcom roku päť miliónov eur, a to na podporu startupov, administráciu podporných schém a programov, podporu inovačných projektov a akčný plán znižovania administratívneho bremena. Na samotnú administráciu by malo ministerstvo minúť vyše 37 mil. eur.

Ukrajina, vojaci

Na východe Ukrajiny zahynul pozorovateľ OBSE

23.04.2017 13:31

Pozorovateľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) prišiel o život na východe Ukrajiny.

trump

NYT: Trump spolieha na rady neoficiálnych poradcov

23.04.2017 13:22

Americký prezident Donald Trump má okrem svojho bezprostredného politického tímu ešte neoficiálnu skupinu poradcov, z ktorých mnohí žiadajú o konzultáciu najmenej raz týždenne.

hasiči, požiar, Kalifornia, pád lietadla, dom

Taliansky 7-ročný chlapec, ktorého rodičia vyhodili z horiaceho domu, zomrel

23.04.2017 12:46

Chlapca vyhodili rodičia z okna druhého poschodia v zúfalej snahe zachrániť ho pred požiarom.

bratislavsky hrad

Slovák žijúci v Paríži: Francúzsko ide dole vodou

23.04.2017 12:00

"Vo Francúzsku to ide dole vodou," hovorí Igor pôvodom z Bratislavy, ktorý pôsobí v Paríži niekoľko rokov ako architekt.