Obchodná dohoda s Kanadou zakopla v Belgicku, regionálny parlament ju odmietol

15.10.2016 08:30

Parlament frankofónneho regiónu v Belgicku v piatok odmietol text dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou (CETA), ktorú majú podpísať ministri EÚ 18. októbra a má schváliť summit EÚ-Kanada 27. októbra.

Zákonodarcovia Valónska podmieňujú uplatnenie dohody dodatočnými zárukami pre ochranu záujmov predovšetkým miestneho priemyslu. Súhlas valónskeho parlamentu, jedného zo siedmich legislatívnych zborov Belgicka, je v krajine nevyhnutný pre ratifikáciu dohody.

Dohodu CETA však v piatok podporilo vedenie rakúskych sociálnych demokratov (SPÖ), ktorí sa k nej spočiatku stavali tiež kriticky. Rakúsko dohodu podpíše, očakáva však, že počas ratifikačného procesu dôjde ešte k vyjasneniu niektorých otázok, uviedol sociálnodemokra­tický kancelár Christian Kern.

Krok socialistov nasledoval deň po štvrtkovom rozhodnutí nemeckého ústavného súdu, ktorý odmietol sťažnosti občanov a umožnil Berlínu dohodu predbežne schváliť.

Vyjednať text CETA trvalo Kanade a EÚ sedem rokov. Všetky členské štáty EÚ by mali pred summitom s Kanadou na konci mesiaca dohodu podpísať na stretnutí ministrov v Luxembursku, ale piatkové podmienené veto v Belgicku to takmer určite neumožní. Či sa bude musieť odložiť aj summit, nie je zatiaľ jasné.

„Nedám plnú moc federálnej vláde a Belgicko dohodu CETA 18. októbra nepodpíše. Nepovažujem to za nejaký pohreb, ale za žiadosť o obnovenie rokovaní,“ vysvetlil novinárom socialistický predseda Valónska Paul Magnette. K tomu, aby nepovolil federálnej belgickej vláde podpísať CETA, ho v piatok vyzvala úplná väčšina valónskych zákonodarcov. Magnette prerokuje v Paríži novú situáciu sa socialistickým prezidentom Francoisom Hollandom, s ktorým dohodu konzultoval už skôr.

Prípravy dohody s Kanadou sprevádzali početné protesty v mnohých európskych mestách. Odporcovia projektu okrem iného tvrdia, že dohoda poskytne väčšiu silu nadnárodným spoločnostiam a povedie k zhoršeniu potravinárskych, ekologických i pracovných noriem. Podľa zástancov dohody to podporí hospodársky rast aj tvorbu pracovných miest. Ešte ostrejšie spory vyvoláva plánovaná dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a USA (TTIP).

#Kanada #Európska únia #CETA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
31,99
Kytica čierny  flower box ružové kvety

Kytica čierny flower box ružové kvety

29,99
Flower bag farebné karafiáty

Flower bag farebné karafiáty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk