Portugalsko splatilo MMF predčasne už polovicu úveru

20.02.2017 19:08

Portugalsko minulý týždeň predčasne splatilo Medzinárodnému menovému fondu (MMF) 1,7 miliardy eur. Oznámilo to v pondelok portugalské ministerstvo financií.

Z príspevku MMF k záchrannému úveru z roku 2011 tak už krajiny umorila asi polovicu, uviedla agentúra AP.

Teraz splatené peniaze mala krajina vrátiť v roku 2019. Podľa ministerstva je predčasné splatenie dôkazom, že krajina je znovu finančne zdravá. Portugalsko už fondu v predstihu splatilo celkom 13 miliárd eur.

Portugalsko si predčasným splácaním úveru od MMF znižuje náklady na obsluhu dlhu. Výnosy portugalských štátnych dlhopisov sú nižšie ako úroky, ktoré krajina platí menovému fondu, takže môže dlh v MMF splácať z príjmov emisií štátnych dlhopisov.

Portugalsko v roku 2014 opustilo záchranný program, o ktorý v roku 2011 požiadalo Európsku úniu a MMF a v rámci ktorého dostalo celkovo 78 miliárd eur. Fond sa na tejto sume podieľal asi tretinou.

Portugalsko opustilo záchranný program pre krajiny zasiahnuté dlhovou krízou v eurozóne ako druhé po Írsku, ktoré už väčšinu svojich úvery vo vzťahu MMF splatilo pred termínom. Z krízy sa stále nevymanila Grécko, ktoré do nej spadlo ako prvé a teraz čerpá už tretí záchranný program.

#MMF #Portugalsko #eurozóna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku