Automobilka PSA kupuje Opel a Vauxhall za 2,2 miliardy eur

Francúzska automobilka PSA Group kúpi stratovú európsku divíziu americkej automobilovej skupiny General Motors (GM) za 2,2 miliardy eur.

Transakciou, ktorú obe spoločnosti oznámili v pondelok v Paríži, vznikne európska automobilová dvojka za nemeckou skupinou Volkswagen.

Čítajte viac

Spojená spoločnosť chce vyrábať ročne vyše päť miliónov vozidiel ročne. Hlavnou súčasťou európskej divízie GM je nemecká automobilka Opel, v Británii vyrába autá sesterská značka Vauxhall. GM v Európe zamestnáva v 12 výrobných závodoch okolo 38 000 ľudí, z toho zhruba polovicu v Nemecku. V Británii má GM asi 4500 zamestnancov.

Plány transakcie, ktoré obe firmy oznámili v polovici februára, vyvolali v Nemecku a Británii obavy zo zatvárania tovární a rušenia pracovných miest. Šéf PSA Carlos Tavares sľúbil, že si bude ctiť doterajšie záväzky GM voči výrobe a zamestnanosti.

Tavares minulý týždeň povedal, že prevzatie Opla ponúka príležitosť na vytvorenie európskeho automobilového šampióna, ktorý by mohol čoskoro predávať viac ako päť miliónov vozidiel ročne. Vlani PSA predala 3,15 milióna vozidiel. PSA očakáva zo spojenia do roku 2026 ročnú úsporu 1,7 miliardy eur, uviedla v pondelok francúzska automobilka podľa agentúry Reuters.

Spojením PSA s európskou divíziou GM vznikne skupina sa zhruba 16-percentným podielom na európskom automobilovom trhu a vystrieda francúzsky Renault na pozícii druhej najväčšej európskej automobilky za Volkswagenom, ktorý má na európskom trhu podiel 24 percent. PSA pritom ešte pred tromi rokmi bola v problémoch a využila pomoc francúzskeho štátu spoločne s čínskym investorom, automobilkou Dongfeng Motor.

Opel sa v čase svetovej finančnej krízy dostal do existenčných problémov. GM uvažovala o jeho predaji, nakoniec sa ho ale rozhodla reštrukturalizovať. Opel dúfal, že do vlaňajška sa vymaní zo strát, za minulý rok ale utrpel ďalšiu stratu 257 miliónov dolárov. Firma vlani zvýšila predaj na európskom trhu o zhruba štyri percentá na 1,16 milióna vozidiel, čo bolo maximum od roku 2011.

PSA má na Slovensku výrobný závod v Trnave.

Súvisiace články:

Emmanuel Macron

Euro prudko posilňuje, silu mu dávajú Macronove výsledky

23.04.2017 23:00

Euro v úvode obchodovania v Ázii posilnilo voči doláru o dve percentá a vyšplhalo sa na 1,09395 USD, najviac za päť a pol mesiaca.

pacient, pacienti, lekár, cakaren

Drucker avizuje lekárom za nedovolené poplatky 10-tisícové pokuty

23.04.2017 20:00

Ambulantní lekári sa už dozvedeli, aké pokuty ich čakajú, ak budú od pacienta pýtať nedovolené poplatky.

policia, hrad

Summit obmedzí dopravu v hlavnom meste

23.04.2017 19:31

Mesto plné zahraničných delegácií, obmedzenia pre peších aj dopravu, v uliciach plno policajtov. Bratislava od nedele hostí šéfov parlamentov členských krajín Európskej únie.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

V prípade 'piťovcov' zasadne v stredu najvyšší súd

23.04.2017 19:27

Najvyšší súd SR má na stredu vytýčené ďalšie verejné zasadnutie, kde má rozhodnúť o odvolaní údajného šéfa zločineckej skupiny Ľuboša F. a bývalého policajta Milana K.