Tretina európskych firiem chce pre brexit znížiť investície

18.03.2017 08:51

Tretina európskych firiem očakáva, že pre odchod Británie z Európskej únie, tzv. brexit, zníži svoje investičné výdavky. Desatina z tých, ktoré majú operácie v Británii, sa chce stiahnuť z krajiny. Vyplýva to z prieskumu medzi 600 firmami z eurozóny, ktorý zverejnila švajčiarska banka UBS.

Viac ako polovica firiem uvádza, že neočakávajú, že by brexit zmenil ich investičné plány. Ďalších 24 percent však očakáva, že „trochu“ zníži svoje investície a osem percent chce investície znížiť „výrazne“.

Z firiem, ktoré uviedli, že upravia svoje investičné plány, to chce 39 percent urobiť v najbližších šiestich až 12 mesiacoch. Zhruba 17 percent firiem uviedlo, že tak urobí okamžite.

Z celkového počtu opýtaných podnikov rôznych veľkostí a z rôznych sektorov vybraných tak, aby predstavovali európsky trh, ich má 74 percent operácie v Británii. Z nich desatina uviedla, že plánuje premiestniť svoje kapacity z Británie a 31 percent odpovedalo, že presunú veľkú časť aktivít. Pätina neplánuje premiestniť svoje kapacity a tri percentá chcú zvýšiť svoje operácie v Británii.

Krajiny eurozóny sú najviac preferovanou novou destináciou pre presun aktivít u takmer polovice respondentov. Krajiny strednej a východnej Európy sú preferovanou destináciou pre 30 percent z nich.

Najväčšou obavou pre firmy je podľa prieskumu v súčasnosti neistota spojená s brexitom. Tesne za ňou skončila neistota spojená s novou vládou v USA. Iba 14 percent opýtaných znepokojujú výsledky francúzskych prezidentských volieb.

Prieskum sa uskutočnil v období od 10. januára do 13. februára, uviedla agentúra Reuters.

#Brexit #firmy #investície
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk