Tesla získala hotovosť na výrobu elektromobilu Model 3

Americký výrobca elektromobilov Tesla získal v piatok od investorov ďalšiu kapitálovú injekciu v sume 1,2 miliardy dolárov.

To je zhruba o 20 percent viac, než bolo v pláne. Stratová firma sa posilnením hotovostných rezerv chystá na začatie výroby nového vozidla Model 3, od ktorého si sľubuje dosiahnutie ziskovosti.

Tesla získala 350 miliónov USD predajom 1,3 milióna kmeňových akcií a ďalších 850 miliónov jej vyniesol predaj dlhopisov prevoditeľných na akcie. V stredu firma uviedla, že plánuje predať akcie za 250 miliónov a dlhopisy za 750 miliónov USD. Počet predaných akcií predstavuje 0,8 percenta akciového kapitálu, uviedla agentúra Reuters.

Ďalšie zvýšenie kapitálu sa od Tesly čakalo od konca minulého roka. Minulý mesiac tieto očakávania zosilneli, keď šéf Tesly Elon Musk povedal, že hotovostné rezervy sú „takmer na hrane“.

Výrobné aktivity firmy ďalej spotrebúvajú viac peňazí, než koľko ich prinášajú. Do júlového začatia produkcie vozov Model 3 plánuje Tesla kapitálové investície až 2,5 miliardy USD.

Tesla v poslednom štvrťroku minulého roka neudržala výnimočný zisk predošlého kvartálu a znovu sa prepadla do straty. Za celý minulý rok strata predstavovala 675 miliónov USD. Celoročné tržby sa zvýšili o 73 percent na viac ako sedem miliárd dolárov.

Musk vlani uviedol, že chce počas najbližších dvoch rokov zvýšiť produkciu na pol milióna vozidiel ročne a počas ďalších dvoch rokov dosiahnuť hranicu jedného milióna áut ročne. Musk je podľa analytikov známy stanovovaním ambicióznych cieľov, ktoré sa mu často nedarí plniť.

Súvisiace články:

Emmanuel Macron

Euro prudko posilňuje, silu mu dávajú Macronove výsledky

23.04.2017 23:00

Euro v úvode obchodovania v Ázii posilnilo voči doláru o dve percentá a vyšplhalo sa na 1,09395 USD, najviac za päť a pol mesiaca.

pacient, pacienti, lekár, cakaren

Drucker avizuje lekárom za nedovolené poplatky 10-tisícové pokuty

23.04.2017 20:00

Ambulantní lekári sa už dozvedeli, aké pokuty ich čakajú, ak budú od pacienta pýtať nedovolené poplatky.

policia, hrad

Summit obmedzí dopravu v hlavnom meste

23.04.2017 19:31

Mesto plné zahraničných delegácií, obmedzenia pre peších aj dopravu, v uliciach plno policajtov. Bratislava od nedele hostí šéfov parlamentov členských krajín Európskej únie.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

V prípade 'piťovcov' zasadne v stredu najvyšší súd

23.04.2017 19:27

Najvyšší súd SR má na stredu vytýčené ďalšie verejné zasadnutie, kde má rozhodnúť o odvolaní údajného šéfa zločineckej skupiny Ľuboša F. a bývalého policajta Milana K.