Inflácia v eurozóne sa v marci spomalila na 1,5 percenta

Tempo medziročnej inflácie v eurozóne sa v marci zmiernilo na 1,5 percenta z februárovej úrovne 2 percentá.

V rámci celej 28-člennej Európskej únie dosiahla v marci medziročná inflácia 1,6 percenta. Jej medziročné tempo sa tiež spomalilo, keďže vo februári bola vo výške 2 percentá. Informoval o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Medzimesačne sa ceny v rámci eurozóny v marci zvýšili o 0,8 percenta a v rámci celej EÚ o 0,6 percenta. 

Na Slovensku bol vývoj medziročnej inflácie podobný ako v rámci celej eurozóny aj v rámci celej Európskej únie. Marcová medziročná inflácia v SR dosiahla podľa harmonizovaného indexu EÚ (HICP) jedno percento, čiže sa spomalila, keďže vo februári bola podľa revidovaných údajov vo výške 1,2 percenta. Medzimesačne marcové ceny na Slovensku o 0,1 percenta klesli. Najnižšia medziročná inflácia v rámci krajín EÚ bola v marci v Rumunsku (0,4 %) a Írsku a Holandsku (zhodne 0,6 %). Najvyššiu medziročnú infláciu v marci mali v Lotyšsku (3,3 %), Litve (3,2 %) a Estónsku (3 %). 

Medziročnú infláciu v eurozóne v marci smerom nahor posunulo najmä zdraženie pohonných hmôt, ktoré k nej prispelo 0,48 percentuálneho bodu (pb). Nasledovalo zdraženie vykurovacieho oleja (0,11 pb) a zeleniny (0,08 pb). Najvýraznejšie medziročnú infláciu nadol posunulo zlacnenie telekomunikácií a dovoleniek (zhodne –0,09 pb) a zníženie cien odevov (-0,05 pb).

Emmanuel Macron

Euro prudko posilňuje, silu mu dávajú Macronove výsledky

23.04.2017 23:00

Euro v úvode obchodovania v Ázii posilnilo voči doláru o dve percentá a vyšplhalo sa na 1,09395 USD, najviac za päť a pol mesiaca.

pacient, pacienti, lekár, cakaren

Drucker avizuje lekárom za nedovolené poplatky 10-tisícové pokuty

23.04.2017 20:00

Ambulantní lekári sa už dozvedeli, aké pokuty ich čakajú, ak budú od pacienta pýtať nedovolené poplatky.

policia, hrad

Summit obmedzí dopravu v hlavnom meste

23.04.2017 19:31

Mesto plné zahraničných delegácií, obmedzenia pre peších aj dopravu, v uliciach plno policajtov. Bratislava od nedele hostí šéfov parlamentov členských krajín Európskej únie.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

V prípade 'piťovcov' zasadne v stredu najvyšší súd

23.04.2017 19:27

Najvyšší súd SR má na stredu vytýčené ďalšie verejné zasadnutie, kde má rozhodnúť o odvolaní údajného šéfa zločineckej skupiny Ľuboša F. a bývalého policajta Milana K.