MMF: Daňové zmeny v USA môžu zhoršiť globálnu finančnú stabilitu

Finančná stabilita vo svete sa za posledný polrok zlepšila, ohroziť by ju ale mohla chystaná daňová reforma v Spojených štátoch či nadchádzajúce voľby v Európe. V správe o globálnej finančnej stabilite to v stredu uviedol Medzinárodný menový fond (MMF). Rizikom by podľa neho mohol byť aj pokračujúci rast úverov v Číne.

Fond varoval pred plánovaným znižovaním daní a oslabením regulácie finančného sektora v USA. Mohli by totiž vyvolať riskantné správanie, ktoré predchádzalo poslednej finančnej kríze v roku 2008.

MMF poznamenal, že vďaka vyšším úrokovým sadzbám sa zvyšujú príjmy amerických bánk. Zároveň sa ale domnieva, že americké firmy peniaze ušetrené vďaka daňovej reforme nepoužijú k ďalším investíciám. Peniaze, ktoré budú zrejme zahŕňať repatriáciu ziskov zo zahraničia, podľa MMF skôr uplatnia na rizikovejšie transakcie. To sú napríklad nákupy finančných aktív, zlúčenia alebo výplata dividend. Najväčšiu tendenciu k takémuto správaniu budú mať podľa MMF firmy zo sektoru informačných technológií a zdravotníctva.

Správa pripomína, že väčšie daňové reformy v minulosti väčšinou sprevádzal nárast rizikovejšieho správania. Firmy si potom viac požičiavali, čo skončilo hospodárskou recesiou. Ako príklad fond uvádza roky 1990 a 2008.

Navyše, ak americký trh práce nebude schopný plne absorbovať stimulačné opatrenia v podobe zníženia daní, ako navrhuje administratíva prezidenta Donalda Trumpa, potom sa namiesto zníženia nezamestnanosti môže dostaviť skôr rýchlejší rast inflácie a výraznejší rast úrokov. To by bol takisto faktor k posilneniu nestability na trhu.

MMF preto odporúča obmedziť financovanie na dlh a zrušiť možnosť odpočtu úrokových nákladov z podnikovej dane. O takýchto opatreniach sa v USA momentálne diskutuje.

Väčším rizikám podľa fondu aj naďalej čelia mladé trhové ekonomiky. Hrozbou je pre nich tak rastúci protekcionizmus, ktorý by mohol znížiť dopyt po ich tovare, ako aj rýchlejší rast inflácie v USA v kombinácii s výraznejším rastom úrokov. To môže viesť k odlivu kapitálu a ku zhoršeniu obsluhy ich zahraničného dlhu.

Emmanuel Macron

Euro prudko posilňuje, silu mu dávajú Macronove výsledky

23.04.2017 23:00

Euro v úvode obchodovania v Ázii posilnilo voči doláru o dve percentá a vyšplhalo sa na 1,09395 USD, najviac za päť a pol mesiaca.

pacient, pacienti, lekár, cakaren

Drucker avizuje lekárom za nedovolené poplatky 10-tisícové pokuty

23.04.2017 20:00

Ambulantní lekári sa už dozvedeli, aké pokuty ich čakajú, ak budú od pacienta pýtať nedovolené poplatky.

policia, hrad

Summit obmedzí dopravu v hlavnom meste

23.04.2017 19:31

Mesto plné zahraničných delegácií, obmedzenia pre peších aj dopravu, v uliciach plno policajtov. Bratislava od nedele hostí šéfov parlamentov členských krajín Európskej únie.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

V prípade 'piťovcov' zasadne v stredu najvyšší súd

23.04.2017 19:27

Najvyšší súd SR má na stredu vytýčené ďalšie verejné zasadnutie, kde má rozhodnúť o odvolaní údajného šéfa zločineckej skupiny Ľuboša F. a bývalého policajta Milana K.