Česká koruna je späť na slabších hodnotách

Česká mena vo štvrtok opäť oslabila k euru a priblížila sa k hranici 27 Kč/EUR, pri ktorej ju do 6. apríla udržiavala intervenciami Česká národná banka (ČNB).

Čítajte viac

V 09:39 sa koruna oproti stredajšiemu záveru obchodovala o 13 halierov nižšie za 26,97 Kč/EUR. Vyplýva to z informácií serveru Patria Online. Poobede sa dokonca dostala na úroveň 27,03, neskôr však mierne posilnila.

Koruna štvrtkovým ďalším oslabením tak prišla takmer o všetky zisky, ktoré jej priniesol koniec intervencií pred dvoma týždňami. Po ich skončení bola česká mena zatiaľ najsilnejšia v pondelok 10. apríla, kedy po zverejnení dát o infláciu spevnila až k 26,50 Kč/EUR.

Podľa hlavného ekonóma Komerční banky Jana Vejmělka za terajším oslabovaním koruny stojí niekoľko faktorov. „V prvom rade silnie euro na globálnom trhu. Voči doláru je spoločná európska mena najsilnejšia od konca marca. Ďalej koruna dopláca na neistotu pred víkendovými francúzskymi prezidentskými voľbami,“ uviedol Vejmělek.

Podľa neho česká mena negatívne reaguje ale aj na zverejnené údaje o marcových cenách priemyselných výrobcov, ktoré boli nižšie, než sa očakávalo. Z údajov Českého štatistického úradu vyplýva, že v marci medziročne spomalili rast na 3,0 percenta z februárových 3,1 percenta.

Pred začatím intervencií v novembri 2013 sa koruna obchodovala pod 26 korunami za euro. Od zahájenia intervencií do konca februára ČNB minula na devízovom trhu 1,5 bilióna korún, celkové odhady hovoria o dvoch biliónoch korún.

Emmanuel Macron

Euro prudko posilňuje, silu mu dávajú Macronove výsledky

23.04.2017 23:00

Euro v úvode obchodovania v Ázii posilnilo voči doláru o dve percentá a vyšplhalo sa na 1,09395 USD, najviac za päť a pol mesiaca.

pacient, pacienti, lekár, cakaren

Drucker avizuje lekárom za nedovolené poplatky 10-tisícové pokuty

23.04.2017 20:00

Ambulantní lekári sa už dozvedeli, aké pokuty ich čakajú, ak budú od pacienta pýtať nedovolené poplatky.

policia, hrad

Summit obmedzí dopravu v hlavnom meste

23.04.2017 19:31

Mesto plné zahraničných delegácií, obmedzenia pre peších aj dopravu, v uliciach plno policajtov. Bratislava od nedele hostí šéfov parlamentov členských krajín Európskej únie.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

V prípade 'piťovcov' zasadne v stredu najvyšší súd

23.04.2017 19:27

Najvyšší súd SR má na stredu vytýčené ďalšie verejné zasadnutie, kde má rozhodnúť o odvolaní údajného šéfa zločineckej skupiny Ľuboša F. a bývalého policajta Milana K.